Tanjug/AP
Bežanija s aerodroma: Turisti napuštaju London

Na severnoj polulopti u ponedeljak su nastupili zima i kratkodnevica, ali Evropu mori druga zebnja. Zbog novog, mutiranog oblika korona virusa niz zemalja starog, ali i drugih kontinenata prekida vazdušni i kopneni saobraćaj s Velikom Britanijom ili uvodi stroži karantin za pridošlice s ostrva. Možda uzalud, pošto su prvi slučajevi britanske mutacije već zebeleženi u Danskoj, Holandiji, Australiji i Italiji.

Do sada je registrovano nekoliko hiljada mutacija korona virusa, ali vlada Velike Britanije navodi da je ovaj soj 71 odsto zarazniji. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da još nema dokaza da će novi soj ovog virusa dovesti do povećane smrtnosti. Silvi Brijan, jedna od direktorki SZO rekla je da se virusi menjaju i da ovo nije neko iznenađenje.

– Da bismo odredili da li će mutacija imati uticaj na zdravlje ljudi, moraćemo da napravimo dodatna istraživanja u laboratoriji. Verujem da će mere koje su preduzete u Velikoj Britaniji uticati da se zaustavi širenje nove vrste virusa do masovne vakcinacije građana – rekla je Silvi Brijan i dodala da su potrebna istraživanja i da bi se dobio odgovor da li će novi soj uticati na efikasnost vakcina.

Blokada ispod Lamanša

Britanski premijer Boris Džonson odmah je sazvao sastanak o nesmetanom međunarodnom teretnom prometu. Međutim, susedi Velike Britanije odlučili su da ne čekaju. Irska je uvela ograničenja za letove i trajekte iz Britanije. Izuzetak su promet robe i ključnih radnika u lancu snabdevanja. I Francuska, Nemačka, Italija, Belgija, Austrija i Holandija najavile su obustavu letova koji stižu s ostrva.

Čak je i Eurotunel ispod Lamanša obustavio pristup svom terminalu u Fokstonu. Kabinet francuskog premijera saopštio je da će zabrana putovanja trajati 48 sati, posle čega će razmotriti da li će odluku povući, ostaviti na snazi ili pooštriti mere. Inače, na putevima prema Doveru i Evrotunelu već sedmicama nastaju velike gužve. Razlog su predstojeći božićni praznici, ali i veće isporuke medicinskog materijala zbog pandemije korona virusa. Pored toga, mnoge kompanije pokušavaju popuniti svoje zalihe pre kraja prelazne faze Bregzita 31. decembra.

Oprezna Nemačka

Nemačka je pokazala istu meru opreza, a izuzetak su teretni avio-saobraćaj, letovi s medicinskim osobljem ili ako se avionom vraćaju samo članovi posade. Ipak, ministar zdravlja Jens Špan saopštio je da u toj zemlji nije otkriven nijedan slučaj novog soja korona virusa.

– Naravno, uprkos tome vrlo ozbiljno shvatamo izveštaje iz Ujedinjenog Kraljevstva i obustavljamo sve letove s ostrva – rekao je Špan.

Ovu meru primenilo je već tridesetak zemalja, počev od Hrvatske i Švedske, pa do dalekih Saudijske Arabije i Salvadora, Argentine i Čilea. Turska je ograničenje putovanja proširila i na Holandiju, Dansku i Južnu Afriku.

Izolacija u vojnoj bazi

Italija je najgore postradala proletos od pandemije i više ne želi da rizikuje. Vlasti u Rimu saopštile su da su otkrile novi soj korona virusa kod pacijenta koji se vratio iz Velike Britanije sa saputnikom. Oni su sleteli na rimski aerodrom Fiumičino i od tada su u izolaciji u vojnoj bolnici Ćelio.

Situacija van kontrole

Novi soj korona virusa brzo se širi, posebno u Londonu i jugoistočnoj Engleskoj. Vlasti su naredile zabranu izlaska i putovanja u ove regione, zatim okupljanja i rada ugostiteljskih objekata. Vels i Škotska takođe su pooštrile mere.

Vlada u Londonu ne krije zabrinutost zbog nove varijante korona virusa.

– Ovo je je van kontrole i moramo to ubuzdati – rekao je ministar zdravstva Met Henkok.

Kinezima blaži oblik

Mutacije korone ili drugih virusa nisu retkost. Zamenik direktora ruskog Instituta gripa Dmitrij Lioznov saopštio je da su one otkrivene u 13 evropskih regiona te zemlje. Pritom, u Sibiru je registrovano oko 1.000 mutacija korona virusa. Međutim, nijedna od njih nije bila više smrtonosna ili zarazna, kao ni u Italiji, gde je profesor Masimo Čikoci izbrojao 13 mutacija.

Mesec dana ranije, virusolozi Univerziteta u Ostinu, Teksas, u naučnom časopisu “Mbio” objavili su rad o istraživanju 285 mutacija korona virusa, od kojih se jedna pokazala znatno zaraznijom, a druga je otežavala rad imunog sistema.

Međutim, u Americi su izučili i virus jesenas pristigao iz Kine u Filadelfiju. Zaključili su da je taj mutirani soj manje agresivan, odnosno zarazan i smrtonosan. Kasnije su utvrdili da je isti mutirani soj iz Kine dominantan i u Vijetnamu i Tajlandu, gde su takođe izostali drugi i treći talas, iako nije bilo oštrih epidemioloških mera.

Time objašnjavaju nizak nivo epidemije u ovim zemljama, što je Kini, na primer, omogućilo da ovu godinu završi sa privrednim rastom od 0,7 odsto.

Pritom, kineski specijalisti u naučnim časopisu

“MedRxiv“, navode da postoje i opasnije mutacije od britanske.

Vakcina ubija sve sojeve

Međutim, Nemački virusolog Kristijan Drosten pretpostavlja da je mutirani soj virusa već stigao u Nemačku, ali da ga to ne brine posebno. On kaže da ne očekuje da će vakcinisanje učiniti manje efikasnim i ovaj oblik korone.

I Rusija je zabranila saobraćaj iz Velike Britanije, iako Kiril Dmitrijev, direktor Fonda direktnih investicija, zadužen za proizvodnju vakcine sputnjik 5, kaže da je taj preparat efikasan protiv mutiranih oblika korona virusa. Naime, Rusija želi da se obezbedi dok se ne proizvede dovoljna količina vakcine sputnjik 5.

– Mi potvrđujemo da je sputnjik 5 visoko efikasan protiv nove mutacije korona virusa koja je otkrivena u Velikoj Britaniji. Ova vakcina je pokazala efikasnost i prema prethodnim mutacijama s belančevinama (genoma “pipka” korona virusa kojim se kači za ćelije organizma) – rekao je Dmitrijev u razgovoru s predsednikom Vladimirom Putinom.

Takođe, sanitarna služba saopštila je da je i druga ruska vakcina epivak korona, efikasna protiv mutiranih sojeva.

“Genom svakog virusa ne menja se ceo. Naša vakcina usmerena je upravo na nepromenljivi deo, što organizmu omogućava da prepozna svaki oblik korona virus i stvori antitela”, navodi se u saopštenju, što je potvrdio i doktor bioloških nauka Aleksej Agranovski, profesor Moskovskog univerziteta Lomonosov.

Uboden i bačen sa 14. sprata

Istaknuti ruski naučnik Aleksandar Kaganski (45) koji je radio na vakcini protiv korona virusa pronađen je mrtav sa ubodnom ranom nakon pada sa prozora zgrade u Sankt Peterburgu. Kaganski bio je u donjem vešu kada je pao sa prozora svog stana na 14. spratu, a telo je pronašao komšija na ulici.

Policija veruje da je došlo do tuče pre nego što je Kaganski pao i navodi da ispituje 45-godišnjeg muškarca za kojeg se sumnja da je učestvovao u zločinu.

Kaganski, najpoznatiji po svom radu na istraživanju raka, bio je asistent profesora u Vladivostoku, a 13 godina radio je u Škotskoj. Nedavno je radio kao direktor Centra za genomsku i regenerativnu medicinu na ruskom Dalekoistočnom saveznom univerzitetu.