Muškatle donose sreću

0

Jedna od najzahvalnijih i najizdržljivijih cvetnica je muškatla. Naučnici su ustanovili da ukoliko imate bar jednu pelargoniju u stanu nećete patiti od nesanice i glavobolje. U stvari, da li ste znali da svaki cvet ima svoju simboliku, a simbolika muškatle je da donosi sreću.
Poznato je nekoliko stotina vrsta pelargonija. Po načinu rasta se dele u dve osnovne grupe:

Viseće pelargonije

Reč je o bršljenolikim muškatlama koje imaju stabljike 90 centimetara. Cvetovi mogu da im budu beli, ružičasti, crveni i boje jorgovana. Neke sorte se uzgajaju i zbog dekorativnih listova čije su ivice bele, a nervatura krem boje. Sade se u viseće korpe ili prozorske žardinjere. U početku se preporučuje otkidanje vrhova kako bi biljka bila gušća i bujnije cvetala. Jedna od najprikladnijih sorti za sunčane i zasenjene balkone je Vila de Paris. Najčešće se sadi u sandučićima na balkonima ili u visećim korpama.

Uspravne pelargonije
Imaju baršunaste listove, specifičan miris na dodir i pune cvetove sa velikim spektrom boja. Mogu dostići visinu od 30 do 60 cm, a neki hibridi i do 1,20 m. Gaje se u saksijama, žardinjerama i u kućnim baštama. Cvetaju od proleća do rane zime. Cvetovi su jednostruki i krupni. Omiljene sorte su morval, zbog nežno obojenih cvetova i dugog perioda cvetanja, i Elsie Portas, tamnih šara na svetlozlatnim listovima koji su u kontrastu sa crvenim cvetovima.

Pelargonije dekorativnih listova
Iako spadaju u grupu uspravnih pelargonija, ove muškatle izdvajamo zbog dekorativnostih listova. Cvet im nije toliko privlačan koliko jedinstvenost boja i šara na lišću. Lepo izgledaju u kombinaciji sa drugim biljkama na prozoru.
Minijaturne pelargonije
Zbijenog su rasta i mogu dostići visinu do 22 centimetra i gotovo se sve uzgajaju iz reznica. Takođe, ne smemo zaboraviti ni mirisne pelargonije. Uz karakterističan miris svaka od njih poseduje još nešto zanimljivo, bilo da je reč o boji ili o obliku listova. Poznatije sorte su Finger Boul, koja miriše na limun, i Džoj Lusi, sa snažnim mirisom peperminta i pink cvetovima oivičenih crvenom bojom. Princ of oranž miriše identično kao pomorandže, a ejpl čeder na sveže zelene jabuke. Regal pelargonije imaju upadljivije cvetove nego uspravne muškatle. Cvet je krupniji, kovrdžaviji i intenzivnije obojen. Manje su podložne bolestima. Jedina mana je što imaju malo cvetova, koji kratko traju. Cvetaju od sredine proleća do sredine leta.

 

Traže pažnju
Muškatlama prijaju svetla mesta, ali zaštićena od jakog sunca. Zahtevaju redovno, ali umereno zalivanje. Sade se u pripremljenu mešavinu zemlje, koja se kupuje u garden centrima. Prehranjuje se đubrivom za muškatle, ili osmokotnim đubrivom za cvetnice. U kasnu jesen, pre mrazeva, muškatle se unose u prostoriju sa temperaturom do desetak stepeni. Tada se zalivanje svodi na jednom u dve nedelje. Tokom zime uklanjati suve listove, a na proleće je potrebno orezati 30-ak odsto biljke.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here