Čini se da muškarci nemaju pojma kada i koliko često njihove partnerke dožive vrhunac. Istraživanje o orgazmima tek venčanih parova objavljeno u jednom časopisu je pokazalo da orgazam redovno doživljava čak 87 odsto muškaraca, što je sasvim očekivano, i 49 odsto žena.
Zanimljivo je da je čak 43 odsto muškaraca pogrešno shvatilo koliko su često njihove žene doživele orgazam.
Isto istraživanje pod nazivom “Jednakost orgazma: naučni rezultati i društvene posledice” iz januara ove godine pokazalo je da manje od 20 odsto žena može da doživi orgazam samo uz vaginalnu stimulaciju.
Jedan je od zaključaka tog istraživanja, logično, je da je seksualno zadovoljstvo žena povezano s učestalošću orgazma koje su doživele. Ali, zanimljivo je uočiti da i seksualno zadovoljstvo muškaraca takođe zavisi od učestalosti orgazma kod žena. Stručnjaci zbog toga parovima savetuju: posebnu pažnju treba obratiti na ženske orgazme jer oni donose veće seksualno zadovoljstvo za obe strane.
Ovom temom se intenzivno bavi “Lelo”, švedski brend intimnih igračaka i ostalih dodataka seksualnom životu, koji je napravio presek najnovijih medicinskih istraživanja vezanih za orgazme.
Istraživala se i motivacija za lažne orgazme i doslednost orgazma među mladim i odraslim ženama. Takozvana teorija samo-percepcije sugeriše da žene znaju da glume orgazme kako bi pokrenule svoje unutrašnje stanje zadovoljstva, te da tako povećavaju verovatnost stvarnog orgazma.
Ali, postoje, naravno, i drugi razlozi za glumu. Žene lažiraju orgazme iz zabrinutosti da ne povrede osećaje partnera, jer izbjegavaju negativne emocije, pokušavaju da povećaju vlastito zadovoljstvo, žele da prekinu seks, izbegavaju osećaj nesigurnosti ili suočavanje s pomislima da nešto s njima nije uredu.
Po tom istraživanju otprilike 25 odsto žena uvek doživi orgazam za vreme odnosa, dok 30 procenata izjavljuje da ga nikada nisu doživele. Kada je reč o glavnim preprekama ženskom orgazmu, kvalitativno istraživanje objavljeno u Međunarodnom časopisu za reproduktivnu biomedicinu sugeriše da su najčešći fizički problemi dosada od strane muškarca ili žene, infekcija materice ili pak nedovoljno ovlaživanje.
Najčešće psihološke prepreke uključuju nedostatak seksualnog znanja, stid i nedostatak koncentracije na sam čin seksa zbog opterećenja kućnim ili poslovnim problemima i obavezama oko dece. Seksualni život uzurpiraju i žurba i prepirke, dok su kao najčešće kontekstualne prepreke navedeni neredovno radno vrijeme, nedostatak sna, nedostatak privatnosti i nemogućnost odvajanja dečje spavaće sobe od roditelja, kao i nedostatak mira u kući.
Međunarodni časopis za napredne studije seksologije u junu ove godine objavljuje i istraživanje o anorgazmiji. Taj poremećaj u primarnom smislu označava nemogućnost doživljavanja orgazma, dok se sekundarna anorgazmija karakteriše kao unutrašnje stanje nezadovoljstva, odbojnosti i teskobe prema svom telu, pa čak i prema bliskosti sa svojim partnerom.
Neki uzroci anorgazmije mogu uključivati etničku versku prirodu, stid oko same ideje seksa, seksualne traume, povredu karličnog dna ili korištenje antidepresiva.