"Prema tome, u našoj Deklaraciji mi ne treba da brinemo, niti da izmišljamo kvalifikaciju zločina počinjenog u Srebrenici, nego samo treba da citiramo presudu Međunarodnog suda pravde, u kojoj se jasno kaže da je zločin koji je počinjen u Srebrenici, zločin genocida", rekao je Stojanović u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
Sa tim citatom presude Međunarodnog suda pravde, dodao je Stojanović, Srbija, s jedne strane, izražava svoje poštovanje prema Međunarodnom sudu pravde, a s druge strane, ne može izmeniti činjenicu da je Sud tako presudio.
"Istovremeno je potrebno reći u toj Deklaraciji da je istom tom presudom Srbija oslobođena od odgovornosti za učinjeni genocid u Srebrenici", rekao je Stojanović i zaključio da nezavisno od toga, Srbija ovom Deklaracijom izražava osudu učinjenog zločina u Srebrenici i saučešće žrtvama tog zločina.
Stojanović smatra da je druga rezolucija potrebna jer ima jedna stvar koja je kod Međunarodnog suda pravde prevagnula kada je oslobodio Srbiju od odgovornosti za genocid, a to je da je i u svetskom javnom mnenju, a i u bosanskoj tužbi protiv Srbije, predstavljeno da su Srbi agresori i zločinci, a da niko drugi nije činio zločine.
"Mi smo nastupili pred Sudom, gde smo rekli da jeste činjenica da su srpske snage, koje su vodile rat u Bosni i Hercegovini, izvršile zločine, ali da su i svi ostali vršili zločine", rekao je Stojanović.
Činjenica je, naveo je on, da u Mostaru, gde je pre rata bilo 20 odsto Srba, danas nema nijednog Srbina, kao što ih nema ni u Stocu, Zenici ili Tuzli.
"Zločini su činjeni na svim stranama. Niko do sada nije osudio te zločine na način na koji bi jedna odgovorna država to morala da učini", podsetio je Stojanović.
"Mislim da bi trebalo doneti drugu Rezoluciju, koja ne treba da ima ikakve veze sa Deklaracijom o Srebrenici, u kojoj bi se osudili svi zločini počinjeni u ratu u Bosni i Hercegovini, ali takođe i izrazilo saučešće svim žrtvama tih zločina", zaključio je Stojanović.