PISMO NISU NI VIDELI: Vidoje Purić i Siniša Blagojević
Ova vest je, među aktivistima, poslanicima Skupštine dijaspore Srba u Francuskoj, odjeknula kao bomba.
Sima Mraović je u saopštenju protestovao i zbog namere da se u tekstu rezolucije upotrebi pojam "genocid".
"Očekujemo da predsednik Srbije Boris Tadić, Vlada i Narodna skupština Srbije neće podleći pritiscima i ucenama pojedinih država Evropske zajednice i da na taj način neće podeljeni, okupirani i postradali srpski narod izjednačiti sa zločincima nacističke Nemačke, što će trajno žigosati buduće generacije Srba", između ostalog piše u saopštenju.
Ispod saopštenja su, osim autora, navedena imena predsednika Skupštine dijaspore Srba u Francuskoj Siniše Blagojevića i potpredsednika Vidoja Purića i Predraga Jankovića, mada nijedan od njih nije ni video ni pročitao pismo.
MOGUĆA SMENA MRAOVIĆA: Poverenik dijaspore Mića Aleksić
Srušio sve pozitivno
Poverenik Aleksić kaže i ovo: |
– U pismu ima istine, većim delom ga odobravam, ali Mraović nije imao pravo i nije smeo poslati saopštenje pre konsultacije sa Biroom Skupštine dijaspore.
On je oštri kritičar Vlade, a mi, kao članovi udruženja ili zajednica na tlu druge zemlje, odnosno, zemlje prijema, nemamo pravo na politiku. Čak i da se Skupština dijaspore složila sa njegovim stavom, ni tada nije smeo da nas nabroji poimenično – rekao je Predrag Janković.
Pošto se učestalo "iskakanje" iz kolektiva Sime Mraovića, sinoć je trebalo da bude održan sastanak Biroa Skupštine dijaspore, kako bi se događaj raspravio na miran i dostojanstven način, uz neophodno obelodanjivanje javnosti (kako u Francuskoj, tako i u matici) da Saopštenje za javnost o rezoluciji o Srebrenici nije stav, niti tekst, Skupštine dijaspore, već pojedinca – Sime Mraovića.
– Moguća je smena Sime Mraovića, moguće je i zakazivanje vanredne izborne skupštine, ali sve zavisi od toka sednice i stava ovog užeg sastava Skupštine – primećuje poverenik Ministarstva dijaspore Milisav Mića Aleksić.
Aleksić kaže da je ovo već treće Simino pismo koje šalje bez saglasnosti Skupštine dijaspore.
– Udruženja u Francuskoj, po Zakonu iz 1901. godine, nemaju pravo da se bave politikom, a Sima na improvizovanom memorandumu potpisuje kompletnu srpsku dijasporu. Onaj ko vidi i pročita to pismo sa potpisom "Skupština dijaspore Srba u Francuskoj", zaključuje da se sa tekstom u potpunosti složila naša skupština, koja, međutim, o tome nije znala ništa. Možda je Sima Mraović mislio dobro, ali nije postupio po Pravilniku.
Miloš Janković: Kritika teksta koji ne postoji
Ovde potpisJoš je oštriji Miloš Janković, predsednik Skupštine dijaspore u prošlom sazivu:
On ima izrazito negativan stav prema vlastima u Beogradu, mada je, na primer, ministar Vuk Jeremić u proteklom periodu mnogo toga dobrog uradio.
Zašto onda ne bismo Beogradu uputili i neku pohvalu? Sada Sima Mraović javno kritikuje tekst Rezolucije, a taj tekst još niko nije video, mi ni ne znamo šta tu piše, koji je tačan sadržaj teksta, pa se ne treba unapred osuđivati nešto što ne postoji.
A uvek je bilo političara i pojedinaca koji vide ono što je bilo i što nije bilo. Moje je da kažem istinu i ne bojim se nikoga – ogorčen je Janković. |