Zapadni saveznici bore se protiv militanata iz Islamske države u Siriji i Iraku, dok su, istovremeno, u porastu tenzije između NATO i Rusije. U proteklih nekoliko meseci, ruske podmornice i borbeni avioni približavali su se teritorijama nekoliko evropskih članica NATO.
Štab NATO tvrdi da su avioni ruske vojske često narušavali evropski vazdušni prostor da se više ne može isključiti ni "mešanje u civilni vazdušni saobraćaj što bi moglo dovesti do sudara u vazduhu sa civilnom letelicom". Prošle nedelje ruski borbeni avioni, pa čak i bombarderi, primećeni su iznad Baltika, Norveške, Holandije, turskog dela Crnog mora pa i iznad Atlantskog okeana, gde su ih presrele britanske i portugalijske vazdušne snage.
Sada počinju da se osećaju i evropske mere štednje u vojnim budžetima izvršene u protekle dve decenije. NATO ima samo ograničen broj aviona za brzo reagovanje u pripravnosti za uklanjanje ruskih letelica iz evropskog vazdušnog prostora. Osim toga, zemlje poput Danske, Belgije i Holandije trenutno su angažovale značajan broj aviona na Bliskom istoku, za borbu protiv "Islamske države".
Rusija je, sa druge strane, više nego udvostručila budžet za vojsku u periodu između 2007. i 2013. godine, a planira ponovno uvećanje za 44 odsto u periodu od 2014. do 2016. godine.
"Ukoliko NATO želi da se bori i uništi islamističke terorističke grupacije na Bliskom istoku, možda bi bilo mudro da razmisli da li može sebi da priušti tako nešto dok su u porastu tenzije sa Rusijom. Pogoršanje stanja u zapadnim vojskama može da dovede do pitanja koji rat NATO zaista želi da dobije – protiv islamskog džihada ili protiv Rusije oko Ukrajine?", pita se autor Piter Martino.