Protesti u Albaniji poprimaju pravac koji može da dovede do destabilizacije, koja miriše na onu iz 1997. (državni udar). Lako sve može da pređe u sukob koji ima šanse da se delimično prelije i na Kosovo, piše Sputnjik.
Protesti opozicije protiv premijera Albanije Edija Rame juče su eskalirali. Opozicija se sukobila sa policijom koja štiti zgradu Parlamenta. Demonstranti su ispred zgrade parlamenta bacali baklje i zapalili automobilske gume, kako bi sprečili poslanike vladajućih stranaka da uđu u zdanje. Njima su se pridružili i poslanici opozicije.
Šta se to dešava u Tirani i kome i zašto je Edi Rama stao na žulj? Najbitnije, da li je i koliko je ovaj sukob regionalno opasan?
Demo Beriša, predsednik Matice Albanaca u Srbiji, uveren je da ova dešavanja nisu nimalo naivna ni bezopasna, a da je Rama došao u ovakvu poziciju iz dva razloga.
– Rama već godinu unazad pokušava da bude lider svih Albanaca na prostoru Balkana. Drugo, vidljivo je da politički predstavnici u Prištini i Albaniji više ne slušaju svog “razrednog starešinu”, to jest, američku administraciju. Čini se da dolazi do većeg uticaja Engleza, koji pokazuju sve žešći pristup celoj ovoj situaciji. A tu je prisutna i Nemačka. Dakle, to su neke od država koje žele da dovedu novu vlast ne samo u Albaniji, već i na Kosovu – smatra Beriša.
– Mislim da je ovo pravac koji će dovesti do destabilizacije u Albaniji. Sve miriše na krizu iz 1997. godine (državni udar). Može da se izazove sukob koji ima šanse da se delimično prelije i na Kosovo, a samim tim, to znači i destabilizaciju regiona – upozorava on.
Beriša smatra da se mnogima ne sviđa uticaj koji Rama ima kod dela Albanaca i na Kosovu i u Makedoniji, ali i u Crnoj Gori.
– Činjenica je da mnogi nisu za ujedinjenje Albanije i Kosova, jer bi time izgubili svoju poziciju. S druge strane, izgleda da se ni Zapadu ne dopada da Rama ima tako samostalan uticaj na deo albanske populacije – objašnjava Beriša.
Na pitanje da li bi se promenom vlasti u Tirani promenio i odnos sa Beogradom, Beriša kaže:
– Što se tiče odnosa Albanije i Srbije, čak i da dođe do promene vlasti u Tirani, mi kao Srbija, u odnosu između Prištine i Beograda, nećemo dobiti ništa novo. Dobićemo još radikalniji pristup nego što Rama ima prema ovom pitanju – ocenjuje on.