Srbi su bili jasni. Na jučerašnjem protestu glasno su poručili da su protiv. To su u petak, takođe jasno rekli i predstavnici država članica Kvinte i Evropske unije. Ali, vlasti u Prištini ne odustaju od namere da glavni most na Ibru između Severne i Južne Mitrovice otvore za saobraćaj. Saobraćajni, bezbednosni ili ipak samo predizborni razlog? Odgovor zavisi od toga da li pitate Srbe, Albance ili zapadne zvaničnike. Za sagovornike Kosovo onlajna otvaranje ibarskog mosta je “miks” – sa mnogo simbola.
– Ovo nije poziv na rat. Ovo je poziv na mir, na razgovor, suživot i dogovor. Nismo mi ti koji su ikad pozivali na rat. Kurti i Svečlja pozivaju na rat zato što se plaše mira sa srpskim narodom. U tom miru Kosovska Mitrovica je grad sa najviše dece, sa najviše studenata. U tom miru Kosovska Mitrovica je grad za sve i za takvu Mitrovicu se mi borimo – poručio je profesor istorije sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Severnoj Mitrovici Luka Jovanović.
On je bio samo jedan od govornika na protestu u Severnoj Mitrovici na kome su Srbi jasno rekli da se protive otvaranju mosta.
U razgovoru za Kosovo onlajn građani su objasnili da su okupljanjem poslali poruku mira, za koju se nadaju da će stići do svih zemalja Kvinte i UN.
Da li su poruke stigle do zemalja Kvinte?
I Kurti je takođe slao poruke. U petak je ambasadorima zemalja Kvinte pokušao da objasni zašto mu je važno otvaranje mosta. Članice Kvinte su ga čule, ali odgovor mu nije bio po meri.
Američki amabasador Džefri Hovenijer je nakon tog sastanka bio više nego jasan.
– Po uputstvima iz prestonica predstavnici Francuske, Nemačke, Italije, Velike Britanije i SAD sastali smo se danas sa premijerom Kurtijem kako bismo ga obavestili da naše vlade u dogovoru sa NATO ne mogu da podrže bilo kakvu promenu trenutnog statusa mosta u Mitrovici u ovom trenutku – rekao je Hovenijer.
I svi su bili uvereni da je Hovenijer stavio tačku na otvaranje mosta na Ibru.
– Uopšte nije reč o dijalogu. Reč je o pravu na otvaranje i o odluci koja je već javna -pokušao je da ga demantuje ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja.
Viši saradnik Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond) Igor Novaković ne isključuje mogućnost jednostranih poteza prištinske administracije kada je reč o otvaranju glavnog mosta na Ibru. Kaže, ovaj most je moćan simbol i za albansku i za srpsku zajednicu.
U razgovoru za Kosovo onlajn Novaković kaže da bi otvaranje ovog mosta za premijera Aljbin Kurtija bio ključan predizborni argument da je prevaziđen glavni simbol srpskog otpora.
– Verujem da su jednostrani potezi mogući. Videli smo čitav niz takvih poteza u poslednjih godinu i po dana i više. Ali, tu se otvara pitanje kako će reagovati Kfor koji ima primarno zaduženje koje se tiče bezbednosti na Kosovu. Dakle, ukoliko se proceni da bi jedan takav potez doveo do povećene napetosti i na severu Kosova i između Beograda i Prištine, pretpostavljam da onda oni to ne bi dozvolili – smatra Novaković.
Navodi da je više faktora koji su za Kurtija ključni kako bi otvorio za saobraćaj glavni most na Ibru između Južne i Severne Mitrovice.
– Čini mi se da su predstojeći parlamentarni izbori osnovni razlog za to, a koji bi redovno trebalo da se održe početkom naredne godine, mada se sve češće priča da će biti održani u vanrednom terminu, u oktobru. Samim tim, most na Ibru je moćan simbol, kako za albansku, tako i za srpsku zajednicu, i time bi se uputio jasan signal biračima, pre svega na Kosovu, da je sever integrisan, odnosno da je glavni simbol otpora Srba sa severa prevaziđen. Čini mi se da je to politika celokupne vladajuće elite – istakao je Novaković.
Aduti i diplomatija
Politički analitičar Nedžmedin Spahiu kaže da predstavnici zemalja Kvinte i EU nisu u petak poručile premijeru Kurtiju da se protive nameri da otvori glavni most na Ibru, već da ne podržavaju tu nameru, čime su se ogradili od mogućih posledica.
– Nisu rekli da su protiv, rekli su da ne podržavaju. Ne podržavati i biti protiv su ipak dve različite stvari. Ne podržavati znači da mi ne preuzimamo odgovornost za ono što se može desiti naknadno, nakon tog poteza. A, biti protiv to znači da ćemo se mi suprostaviti tom političkom potezu. Oni su zapravo samo rekli da ne podržavaju. To je znak za Kurtija da on ipak može da krene i da uradi – izjavio je Spahiu za Kosovo onlajn.
On nema dilemu da je za Kurtija otvaranje glavnog mosta na Ibru glavni predizborni adut.
– To je i stvar simbolike. Nekada je most bio mesto gde su se dešavali sukobi i otvaranje mosta znači da je došao kraj tih sukoba i da je on (Aljbin Kurti) uspeo da smiri stanje. Tako da je to njegov interes koji hoće da pokaže da bi naravno dobio glasove, da bi rekao da je nešto učinio tokom svog mandata jer zapravo u mnogim drugim oblastima nije postigao nikakav rezultat: u zdravstvu, obrazovanju, u infrastrukturi, u pravnom sistemu… Sve su to oblasti gde on nije načinio nijedan pozitivan pomak. Jedino negativni rezultati. Otvaranje mosta bi značilo da je ipak nešto postigao tokom svog mandata – naglašava Spahiu.
Vi Spahiju nemate pojma sa politikom vi ste nizi rangirani politicki analitičar. Lazete da je je Kurti uspeo da smiri stanje nazalost stanje je sve gore i gore svakim danom. Vi dobro znate da tamo djeluje mozda 1000 specijalaca koji vrrse teror nad Srbima svaki dan hapsenja maltretiranja. Ukinuo Dinar. Zatvorio Nisove pumpe zatvorio post anske filijale zatvorio svih 9 Posti na Severu i i krseci sporazume iz Brisela i imate vec 13 mjeseci sankcije EZ zbog jednostranih akcija. Evropa trazi deskalaciju a Kurti jos vise eskalira situaciju. Da je situacija mirna sto vi kazete ne bi Nato slao dodatne trupe na Sever. Most nikako Srbi ne treba da dozvole da se otvori jer posle toga sledi njihov nestanak zauvekTo je politika za ka za Srbe.
Otvaranje mosta nema za cilj normalizacija odnosa to je politicki cilj vlade u Pristina da ujedini Severnu i Juznu Mitrovicu u jednu opstinu gde ce vecina biti Albanci i time se izbija adut Srbije da se formira ZSOJer ce Albanci zauzeti Sever i vrsitti nasilje nad Srbima koji su nezasticeni i onda im sledi ekzodus sa Kosova prvo sa Sjevera pa sa Juga. To je cilj vlasti u Pristini
Ukoliko Nato ne moze da zasititi Srbe a do sada ij nije zastitio. Srbija treba po rezoluciji 1244SBUN I Kumanovskim sporazumom iz 1999 da obavesti Nato da ce poslati 1000 vojnika i specijalaca da zasite goloruki Srpski narod na Kosovu.
Prvo ZSO a kasnije moze da se pregovara o otvaranju mosta kada se procjeni da je bezbedonosna situacija dobra