Izložba “Ratni put Moravske divizije od 1914. do 1918. godine”, čiji su autori muzejski savetnici Mira Ninošević i Veroljub Trajković iz Narodnog muzeja u Leskovcu, otvorena je u lozničkom Muzeju Jadra povodom 110 godina od početka Prvog svetskog rata. Narednih mesec dana Lozničani mogu da se upoznaju sa putem divizije u čijem sastavu je bio i legendarni Drugi pešadijski puk “Knjaz Mihailo”, koji je zahvaljujući hrabrosti vojnika poznatiji kao – Gvozdeni puk.
Domaćin, upravnik Muzeja Jadra, istoričar Goran Vilić podsetio je da su se Moravci borili u Mačvi i odigrali jednu od presudnih uloga u pobedi na Ceru, da je Arčibald Rajs bio u Moravskoj diviziji, a za Moravce je, zbog njihove hrabrosti, rečeno da bi se u bitkama lakše slomio čelik nego oni.
O Moravskoj diviziji nešto više je kazao Vladimir Petković, kustos istoričar iz Narodnog muzeja u Leskovcu.
On je rekao da su u sastavu te divizije bili vojnici sa područja današnje jugoistočne Srbije, seljaci, radnici, profesori, svi oni koji su imali jednu misiju da odbrane rodnu grudu.
– Priča o Moravskoj diviziji govori o malim ljudima koji su širom Balkana ostavili kosti boreći se za slobodu. Moravci su se junački borili i u Balkanskim ratovima 1912. i 1913, a 1914. na mobilizaciju su se odazvali gotovo stopostotno u samo tri dana, od 26. do 29. jula. Za tu 1914. bilo je predviđeno da se odazove Moravska divizija prvog i drugog poziva, nešto više od 19.000 pripadnika prvog i 15.000 drugog poziva. Oni su branili Jadar i učestvovali u slavnoj Cerskoj i mnogim drugim značajnim bitkama. Izložba o ovoj diviziji je priča o stradanju srpskog naroda kroz četiri ratne godine. Prvi su Leskovčani, Nišlije, Vranjanci, Prokupljani, zajedno sa zemljacima iz Podrinja vojevali i od austrougarske navale odbranili Srbiju. Gvozdeni puk je kući otišao tek 1920 – kazao je Petković na otvaranju izložbe.
Za šest godina vojevanja, od 1912. do 1918. ratna zastava Drugog pešadijskog puka “Knjaz Mihailo”, postala je najodlikovanija u srpskoj armiji, a bar neki orden ponelo je više stotina njegovih vojnika. U ratu s neprijateljem srpski vojnici i komandanti drugih jedinica bili su slobodniji i sigurniji kad je uz njih Gvozdeni puk, tada bi vojnici šaputali: “Požurite, evo nam gvozdenjaci.” Znali su njegovu izuzetnu hrabrost.
Moravska divizija je na ratnom putu ovenčana slavom i odlikovana najvišim ratnim odlikovanjima, a kuda je sve prošla, kakva iskušenja izdržala, ko je bio u njenim redovima i još mnogo toga posetioci mogu saznati sve do 26. oktobra dokle izložba gostuje u Muzeju Jadra, mestu gde se čuva istorija.
Milunka i Flora
– Moravska divizija interesantna je i po tome što su dve najpoznatije žene Velikog rata bile u njenim redovima. To su Milunka Savić, najodlikovanija žena u tom ratu, koja je bila pripadnica Drugog pešadijskog puka, najodlikovanijeg puka u srpskoj vojsci u Prvom svetskom ratu, a druga je podnarednica Flora Sends – podsetio je Petković.
Flora Sends je bila britanska bolničarka, a potom i jedina žena oficir srpske vojske za vreme Prvog svetskog rata. U Srbiju je stigla kao dobrovoljac, a kasnije je zvanično regrutovana u srpsku vojsku. Prvo je unapređena u čin podnarednika, a posle rata u kapetana prve klase. Odlikovana je sa sedam medalja.
Čuvamo sećanje na pretke
U ime grada obratio se pomoćnik gradonačelnika Milan Jugović, koji je kazao da je istorija ovog kraja i naše zemlje istorija stradanja, borbe za slobodu, velikih događaja i ličnosti. Podsetio je da je ovo godina značajnih godišnjica ne samo za Loznicu već i našu zemlju, 220 godina od Boja na Čokešini, 110 Cerske i Gučevske bitke i 80 godina od oslobođenja Loznice u Drugom svetskom ratu.
– Imamo danas, nažalost, ne samo u našem regionu, nego u globalnim okvirima pokušaje revizije istorije, sa ciljem da se agresor proglasi za žrtvu i obratno, žrtva za agresora. A ko to može pored nas koji smo toliko stradali biti čvršća brana istorijskom revizionizmu. Zato su ovakve izložbe, predavanja, obeležavanja godišnjica, utoliko bitnije kako bi što češće ponavljali istorijsku istinu da buduće generacije podsećamo da je srpski narod uvek bio na pravednoj strani istorije i koliko smo to skupo plaćali. Naša je obaveza da čuvamo sećanje na pretke, njihova herojska dela, i prenosimo ga mladima. Loznica će uvek nastojati da neguje kulturu sećanja, sve naše značajne događaje i ličnosti, od Čokešine do Košara, imaju zasluženo mesto, ulice, trgove, spomenike. Svi koji su svojim delima zadužili Loznicu imaće svoje mesto u ovom gradu – poručio je Jugović.
U umetničkom programu učestvovali su guslar Milutin Đuričić, mlada pesnikinja Violeta Danilović i književnik Ljutomir Rundić.
Ime dali saborci
Drugi pešadijski puk prvog poziva, od 50 pukova, koliko je brojala srpska vojska, jedini je nosio počasni naziv Gvozdeni puk. To slavno ime nije dobio ni od kralja, ni srpske Vrhovne komande već, spontano, od vojnika drugih pukova, a zbog izuzetne hrabrosti i velikih ratničkih podviga na bojnom polju. Znalo se u celoj srpskoj vojsci, pa i u neprijateljskoj, da taj puk i po cenu velikih gubitaka ne odstupa sa bojnog polja bez komandnog naređenja. Neprijatelja bi hvatala panika, kada bi saznao da je ispred njega Gvozdeni puk, jer se znalo da uvek ide do kraja – pobediti ili izgubiti, trećeg nije bilo. Njega su se naročito plašili Bugari. Kada je 1913. na Bregalnici Drugi puk krenuo u juriš, čula se panična povika bugarskih vojnika: “Begajte! Begajte! Ide vtori železni! Ide ludi puk!”