Ministarstvo odbrane Srbije

Zbog usložnjavanja bezbednosne situacije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na osnovu svojih ovlašćenja doneo odluku kojom se od Vlade Srbije traži obustava izvoza naoružanja i vojne opreme u narednih 30 dana.

Logičan potez

U odluci se zahteva i da se naoružanje i vojna oprema, uskladištena, proizvedena ili u fazi proizvodnje, u privrednim subjektima na teritoriji zemlje prioritetno stave na raspolaganje oružanim snagama i Ministarstvu odbrane Srbije.

Odluku je predsednik Srbije doneo na osnovu Zakona o predsedniku Republike i Zakona o VS. Prema pisanju beogradskih medija, nakon isteka zadatog roka, na posebnoj sednici Saveta za nacionalnu bezbednost će se odlučivati da li ova mera ostaje na snazi.

Stručnjaci iz oblasti bezbednosti su jednoglasni da je ovo logičan potez koji bi preduzela svaka država na svetu. Jedan od njih Luka Kastratović, koautor “Vojne doktrine i Strategije nacionalne bezbednosti nekadašnje SR Jugoslavije”, ukazuje da Vojska uvećava ratne rezerve radi jačanja odbrambenog sistema, a sve u funkciji odvraćanja potencijalnog neprijatelja.

Jasna poruka

– Nikome ne pretimo, ali šaljemo jasnu poruku da smo spremni da se branimo. U svakoj kriznoj situaciji, posebno kada su u svetu ratovi visokog intenziteta poput onog u Ukrajini, sve države se naoružavaju plašeći se proširenja tog sukoba. Srbija je danas u još težoj i komplikovanijoj bezbednosnoj situaciji zato što je mimo ove globalne pretnje, već 25 godina suočena sa najozbiljnijim bezbednosnim izazovima na delu svoje teritorije koji je pod mandatom UN, a zapravo pod okupacijom NATO. Aljbin Kurti verno sledi sve svoje prethodnike i otvoreno čini sve da sa Kosova protera preostalo srpsko stanovništvo. Pritom na svaki način pokušava da isprovocira Srbiju kako bi se u eventualni sukob uključio i NATO – ističe general Luka Kastratović.

General Luka Kastratović

Neosnovane optužbe

Luka Kastratović kaže i da će primenjujući moratorijum, Srbija sprečiti optužbe da je uključena u naoružavanje zaraćenih strana u Ukrajini.

– Izvoz naoružanja i vojne opreme je legalan posao, definisan zakonskim regulativama. Ali, u ovim geopolitičkim prilikama lako dolazi do zloupotreba krajnjih kupaca koji to oružje dalje preprodaju, a onda, kada se negde vidi srpska granata ili puška, svi upru prstom u Srbiju, mada sa tim nema nikakve veze – ističe i podseća da je već je bilo takvih pokušaja.

Neophodno zasedanje SB UN

Predsednik Srbije je, u odvojenim razgovorima, upoznao ruskog ambasadora Aleksandra Bocan-Harčenka i kinesku ambasadorku Čen Bo sa situacijom na KiM koja, osim što ugrožava život i opstanak Srba, doprinosi podizanju tenzija u regionu. On je ukazao na neophodnost održavanja posebne sednice Saveta bezbednosti UN, da bi celokupna svetska javnost saznala o tenzijama na KiM i položaju tamošnjih Srba.

Bocan-Harčenko je istakao da Moskva prati događanja i razume poziciju Srbije, kao i delikatnost situacije. Ambasadorka Čen Bo je iznela stav Kine o nalaženju rešenja u okvirima dijaloga i Rezolucije 1244 SB UN. Podržala je napore Srbije u očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta.