Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež ukazao je da će, što kriza duže traje, i države i privrede svuda u svetu morati da preispitaju i prilagode i pravila poslovanja i terapiju – mere podrške korporativnom sektoru da bi se očuvali oni biznisi koji mogu da prežive i održivo posluju.
– Očekivali smo da će kriza brzo proći i bilo je važno da očuvamo likvidnost privrede. Sada je važno da ne uđemo u krizu solventnosti, da razmišljamo kakvi su nam zakoni o stečaju, da nam se ne dogode masovni stečajevi samo zato što imamo pravila koja su važila u potpuno drugom svetu, da vidimo kakve su nam garantne šeme potrebne kako bismo sada jeftini novac plasirali tamo gde treba, u sektore koji zaista imaju budućnost – rekao je on.
Ocenio je da će se i Srbija sigurno naći pred velikim strukturnim problemom, kada je reč o tržištu rada i zapošljavanju, jer neki sektori neće moći da se oporave od udara korone.
– Moraćemo da reformišemo službe poput Nacionalne službe za zapošljavanje, da na vreme reaguju kako bismo ljude koji dolaze iz ugroženih sektora osposobili za nove poslove – naveo je Čadež.
Dok će, kaže, sektori, poput ugostiteljstva i putničkog saobraćaja, morati da pretrpe strukturne promene, logistiku očekuje nagla ekspanzija.
– Možda će biti manje putnika, ali će biti više robe koja cirkuliše i koju smo već navikli da kupujemo onlajn. Taj trend se ne može zaustaviti i moramo ga podržati odgovarajućom infrastrukturom – rekao je Čadež.
Kada je reč o konkretnim merama podrške privredi, predsednik PKS ukazuje da je važno da se u 2021. sa horizontalnih mera namenjenih svima pređe na sektorske usmerene ka najugroženijim delatnostima i malim biznisima, kao i da se nastavi sa jakim garantnim šemama da bi se umanjio rizik investiranja u mala i srednja preduzeća.
– To je ono što Vlada Srbije trenutno radi. Priprema se i veliki program američke razvojne banke DFC, a te mere prepoznale su i podržaće Evropska banka za obnovu i razvoj i Evropska investiciona banka – rekao je Čadež.
Znači sve je ok i funkcioniše bez problema.