Molitve nad ruševinama

0

Ispod planine Kožuh, kod sela Kula u Braničevskoj eparhiji nalazi se manastir Bradača. Njegova crkva, posvećena Bogorodici, potiče iz 13. veka i jedno je od najstarijih svetilišta u Srbiji, dok je manastir podignut vek kasnije. Verovatno je zadužbina nekog srpskog vlastelina koji je na ovom tlu imao posede. Tradicija pripisuje ktitorstvo Bradače kralju Vukašinu Mrnjavčeviću, u narodu omraženom zato što je navodno ubio poslednjeg srpskog cara Uroša Nejakog, koji, inače, ovim krajevima nije nikada vladao, ili Vuku Brankoviću, "izdajniku" Kosova.
Naime, narod sve porušene crkve i manastire čije ktitore ne zna pripisuje Vukašinu ili Vuku, smatrajući da su ove građevine porušene kao božja kazna za grehove ktitora, a to prokletstvo sprečava i svaku obnovu manastira. Bradača se pripisuje i knezu Lazaru, a narodna mašta isplela je legendu i vezala ga za kult Lazarove sestre Jelice, poznate iz pesme "Bog nikom dužan ne ostaje".

Lekovita Svetinjica
U braničevskom delu Srbije veliki značaj pridaje se svetim i lekovitim vodama i izvorima, na koje se najviše dolazi na crkvene praznike. I Bradača ima izvor za koji se veruje da je lekovit. Poznat je kao Manastirski kladenac ili Svetinjica. Iznad manastira proteže se i zaravan Poljana gde se 1915. godine vodila bitka između srpske i austrijske vojske. Kosti izginulih nemačkih vojnika položenih u kosturnicu, Nemci su posle Prvog svetskog rata preneli u Nemačku. Srpska kosturnica nije postojala, jer su izginuli Srbi bili mahom iz okolnih sela, pa su ih porodice sahranjivale u svoja groblja. Na ovu bitku još uvek ukazuje toponim Topovnjača.

Bradača je u 15. veku još bio živ manastir. Kao prvi pisani pomen uzima se popis Braničevskog subašiluka iz 1467. godine, koji navodi selo Kulu sa 41 domaćinstvom kao timar Sinan-bega, dizdara (zapovednika) tvrđave Golubac. U 16. veku pominje se iguman Pankratije kao starešina manastira, po čijem je nalogu pisan jedan prolog, i u njemu stoji da je manastir imao značajno bratstvo. Ali, krajem 17. veka pored manastira prolazi pećki patrijarh Arsenije Čarnojević, vođa Velike seobe, na putu za Braničevo, i opisuje ga kao pusto mesto. Bradača je verovatno stradala u osveti Turaka zbog ustanka Srba u Banatu krajem 16. veka, kada su spaljene i mošti Svetoga Save.
U narodu i danas živi priča kako se na praznik Preobraženje svake godine kod manastira održavao molitveni sabor. Dolazili su ljudi iz Stiga, Peka, Mlave i Pomoravlja. Jedne godine na taj dan Turci su udarili na manastir. Silan narod su pogazili konjima i posekli sabljama, a svetinju porušili i zapalili. Čitav 17. i 18. vek Bradača je tavorila u ruševinama. Takvu ju je zatekao pisac Joakim Vujić 1826. godine i zabeležio da "u cerkvi viditi se može gdi je bio oltar i trapeza, mužeska preprata i ženska, i to sve porušeno, kamen na kamenu leži". Ipak, narod i sveštenstvo su poštovali ove ruševine i na njima služili i čitali molitve. Radi bolje zaštite, Crkva je Bradaču pripojila kao metoh manastiru Vitovnici. Bradača je obnovljena tek krajem 20. veka.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here