Jedan od ključnih problema je kineska stroga kontrola nad podacima potrebnim za treniranje veštačke inteligencije koja upravlja sistemom.
Kompanija Tesla je u Kini privremeno obustavila besplatno i vremenski ograničeno testiranje svog spornog samovozećeg sistema Full Self-Driving (FSD), što bi mogao biti ozbiljan udarac za kompaniju, prenosi Rojters.
Iako Maskova kompanija i dalje planira da pusti ovaj sistem u rad, sada sve zavisi od odobrenja kineskih regulatora, što se pokazalo kao veći izazov nego što su u Tesli očekivali.
“Radimo na tome, molimo vas za strpljenje”
Jedan od ključnih problema je kineska stroga kontrola nad podacima potrebnim za treniranje veštačke inteligencije koja upravlja FSD sistemom.
Za razliku od Sjedinjenih Država, gde su takvi podaci široko dostupni, u Kini to predstavlja značajnu prepreku razvoju softvera.
Enabling FSD in China was the best thing Tesla could have done 🤩pic.twitter.com/UhXacoQJcf
— Lior (@liorsela) March 21, 2025
“Sve strane aktivno rade na ubrzanju relevantnih procedura i objavićemo ga čim bude spreman”, objavljeno je na Teslinom zvaničnom profilu na kineskoj društvenoj mreži Weibo.
Review of Tesla FSD Supervised in China! 🇨🇳
✅ Navigates busy city streets with pedestrians, bikes & cars
✅ Smooth & human-like in roundabouts
✅ Hands-free driving
⛔️ Parking lot to parking lot navigation still in development pic.twitter.com/6jmeb63jDB— Daren Yoong (@darenyoong) March 24, 2025
Ako bi kompanija Tesla pokušala da pusti takvu nadogradnju – kao što to često radi u SAD-u i drugim državama – prema novim pravilima, morala bi “odmah zaustaviti proizvodnju i prodaju neispravnih proizvoda” dok ne dobije zvanično odobrenje.
Tramp podržava Teslu, ali Kina ne popušta
Situacija u SAD-u je znatno drugačija. Mask ima veliki politički uticaj u Beloj kući, što je izazvalo zabrinutost zbog mogućeg sukoba interesa.
Očekuje se da će administracija predsednika Donalda Trampa ukinuti deo propisa koji se odnose na izveštavanje o nesrećama autonomnih vozila, što bi Tesli moglo dodatno olakšati poslovanje.
Tramp je čak lično promovisao Tesline automobile ispred Bele kuće, što neki mediji opisuju kao očajnički pokušaj da se podrži kompanija koja se suočava sa teškom finansijskom godinom.
Međutim, kineski regulatori ne popuštaju. Konkurencija na domaćem tržištu značajno je ojačala – kineski BYD je prošle godine prestigao Teslu po prihodima, premašivši granicu od 100 milijardi dolara u prodaji.
Teslina prodaja električnih vozila proizvedenih u Kini pala je u januaru za 11,5% u odnosu na isti period prošle godine.