Vulkan Ejafjalajokul se smatra manjim na Islandu, iako je njegova poslednja erupcija trajala čitavih godinu dana: od decembra 1821. do januara 1823. godine.
Island, zemlja vulkana
Island je vulkansko središte srednje-atlantskog grebena koji deli evroazijsku i severno-američku kontientalnu ploču. Na ovoj liniji nalaze se tri najveća vulkana u zemlji: Hekla, Katla i Grimsvotn, dok na Islandu i oko njega ima ukupno 35 vulkana. |
Prva njegova ovogodišnja erupcija počela je 20. marta i trajala tri nedelje, dok je najnovija počela 14. aprila, ali lava sada kulja iz vulkana 10 puta brže nego poslednji put.
Najnovija erupcija ima nekoliko odlika identičnih onoj iz 19. veka, pa se pojedini stručnjaci plaše da bi mogle imati identično trajanje (godinu dana), dok drugi veruju da će, ipak, uskoro početi da slabi.
Između vulkana Katla i Ejafjalajokul postoje tuneli, tako da bi "probuđena" lava iz manjeg vulkana mogla da uteče i u veći, čiju je aktivnost možda potrebno samo blago "pogurati“, smatraju stručnjaci.
Od 9. veka kada je naseljen Island, zabeležena su tri slučaja u kojima je erupciju vulkana Ejafjalajokul pratila erupcija Katle. Sama Katla je, međutim, daleko aktivnija: u istom ovom periodu zabeležene su 22 njene erupcije. Zbog toga geolozi koji prate sadašnju katastrofu ovu vezu konstantno imaju na umu, smatrajući erupciju Katle mogućom.
Naslage su još tu
Naslage preostale iza oblaka vulkanskog pepela koji je formiran nakon spektakularne erupcije Katle 1755. godine još uvek se mogu naći u tresetištu Šetlanda i drugih delova severne Evrope. |
Efekti erupcije vulkana Katla potisnuli bi trenutni haos u aviosaobraćaju u senku nanoseći Evropi mnogo veće ekonomske gubitke.
Za očekivati je da će se vulkanski pepeo nakon erupcije Ejafjalajokula zadržati na evropskom nebu još nekoliko nedelja, dok bi, u slučaju erupcije Katle, takvo stanje moglo trajati mesecima. Ekonomski gubici bili bi gotovo nesagledivi.
Davne 1783. godine erupcija jednog vulkana na Islandu izazvala je gustu "maglu" širom Evrope koja se zadržala osam meseci i stigla čak do SAD-a.