Mogu li Srbi preko SAD do zlata?

0

Čuda se dešavaju, zašto ne verovati u njih: Reprezentacija SAD
 

Put SAD do finala

Grupna faza (Grupa C)
SAD – Finska – 114:55
SAD – Turska – 98:77
SAD – Novi Zeland 98:71
SAD – Domenikanska republika – 106:71
SAD – Ukrajina – 95:71

Osmina finala
SAD – Meksiko – 86:63

Četvrfinale
SAD – Slovenija – 119:76

Polufinale
SAD – Litvanija – 96:68

Činjenica je da Sjedinjene Države imaju odlične igrače koji su u isto vreme i izvanredne atlete, ali došle su u Španiju sa znatno oslabljenim sastavom, bez zvezda poput Lebrona Džejmsa, Kobija Brajanta, Karmela Entonija i Dvajta Hauarda.

 

Prvo se povredio krilni centar Los Anđeles Klipersa Blejk Grifin, koji je zbog preloma pršljena napustio pripreme. Kevin Lav je odbio poziv Križevskog, iz razloga što u tom trenutku nije rešio pitanje angažmana da li će nastaviti karijeru u Minesoti ili Klivlendu.

Tu se pehovi Amerikanaca nisu zaustavili. Prvobitno je ”ol raund” krilo Indijane Pejsersa Pol Džordž polomio cevanicu na pripremnoj utakmici, a onda je najbolji strelac NBA lige, Kevin Durent, napustio reprezentaciju zbog ”fizičkog i mentalnog umora”. Američki mediji, međutim, spekulisali su da je incident sa Džordžem uticao na Durenta, i da je on iz straha da se povredi i ugrozi karijeru, na kraju napustio pripreme.

 

 

I SAD navijale za Srbiju

Ambasada SAD u Beogradu čestitala je putem Tvitera na trijumfu protiv Brazila, a onda poželela sreću u duelu protiv Francuske.

”Čestitamo, momci, i mnogo sreće večeras. Vidimo se u nedelju! Šššššš! Da ne čuju Francuzi!”, pisalo je u ”tvitu” ambasade.

Uprkos otkazima, SAD imaju jaku selekciju sa odličnim pojedincima. U dosadašnjem toku prvenstva istakli su se bek šuter Klej Tomson i mladi centar Entoni Dejvis, kao i krilo Kenet Farid, koji svojom borbenošću i energijom dominira u skoku, i u napadu i u odbrani. Tu su još bekovi Džejms Harden, Stiven Kari i Kajri Irving, koji su igrači ritma i mogu da budu jako neugodni, ukoliko uđu u seriju šuteva spolja.

 

Amerikanci na klupi imaju i nekadašnjeg najboljeg igrača NBA lige, plejmejkera Derika Rouza, koji faktički dve godine nije igrao zbog dve povrede kolena. Vidi se da i dalje ”traži sebe” u igri, ali član Čikago Bulsa je izuzetno brz, skočan i agilan u odbrani i nije za potcenjivanje.

 

Ono što mnogi stručnjaci ističu, jeste da je možda jedina slabost američkog tima centarska pozicija, gde i vidimo šansu za našu reprezentaciju. Pored Dejvisa, Amerikanci na toj pozici imaju Demarkusa Kazinsa i Andrea Dramonda. Kazins je poznat kao igrač koji ne može da iskontroliše emocije, a posebno je privukao pažnju javnosti raspravljajući se sa novinarom, koji ga je pred četvrfinalni meč sa Slovenijom pitao da li zna ga je ta zemlja.

 

 

Dramonda teško da smo i videli, jer je centar Detroit Pistonsa imao malu minutažu na prvenstvu.

 

Put Srbije do finala

Grupna faza (Grupa A)
Srbija – Egipat – 85:64
Srbija – Francuska – 73:74
Srbija – Iran – 83:70
Srbija – Brazil – 73:81
Srbija – Španija – 73:89

Osmina finala
Srbija – Grčka – 90:72

Četvrtfinale
Srbija – Brazil – 84:56

Polufinale
Srbija – Francuska – 90:85

Pored njih dvojice, za Amerikance igra i Mejson Plamli, centar Bruklin Netsa, koga karakteriše borbenost u odbrani, ali nije poznat kao igrač sa nekim ofanzivnim repertoarom.

 

Amerikanci su u dosadašnjem delu prvenstva dominirali nad svim ekipama, a karakteristično je da uglavnom sve selekcije lome u 3. četvrtini. Naša reprezentacija uz igru ”unutra-spolja”, koristeći jaču centarsku liniju i ne upuštajući se u jurnjavu sa američkim zvezdama, ima realne šanse da se odupre i šokira kompletnu sportsku javnost.

 

Srce na teren, dati sve od sebe, a onda, ko zna, možda se posle finala u nedelju uveče kao himna pobednika bude intonirala ”Bože pravde”. Stoga, ostanimo skromni, ali ”gladni” uspeha i da se ponovi Indijanapolis pre 12 godina, kada je tadašnja Jugoslavija posle produžetaka pobedila Argentinu, a pre toga u meču četvrfinala savladala upravo Amerikance.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here