Predsednik Srbije Aleksandar Vučić učestvuje na trećem forumu za međunarodnu saradnju Pojas i put koji 17. i 18. oktobra okuplja najviše zvaničnike iz čak 130 zemalja sveta. Predviđeno je da Srbija potpiše tri strateška sporazuma o saradnji sa NR Kinom, a Vučić će imati i odvojene susrete sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i Van Hu Ningom, koga zapadni mediji nazivaju “kineski Kisindžer”.
Važna poseta
Uoči odlaska u Kinu, Vučić je rekao da je ova poseta veoma bitna u ne lakim trenucima i najavio potpisivanje važnih sporazuma između dve zemlje.
– Potpisaćemo dokumente o sveukupnoj saradnji, o slobodnoj trgovini, što je od posebnog značaja za našu zemlju i kliring juan za naše banke. To su temeljni sporazumi, a biće važnih saobraćajnih i infrastrukturnih sporazuma, od čuvenog “smajlija” koji povezuje Zapadnobački i Severnobanatski okrug, do Beograd – Zrenjanin – Novi Sad. To su važne stvari za nas i pokušaćemo da dovedemo što više investitora iz Kine jer u prethodnom periodu smo malo uspeli da promenimo tu strukturu da veći broj investitora dolazi iz Azije nego ranije… I dalje je Evropa dominantna, ali ne u onoj meri u kojoj je to bio slučaj ranije. Za nas je od izuzetnog značaja da pronađemo investitore na svim stranama sveta – rekao je predsednik Srbije.
Sagovornici “Vesti” tvrde da je reč o jednom od najvažnijih strateških poteza Srbije. Za nekadašnjeg šefa jugoslovenske diplomatije, Živadina Jovanovića, veoma je važno što će delegacija Srbije u Kini biti na najvišem nivou.
– Za Srbiju ovaj samit označava dalje jačanje sveobuhvatnog strateškog partnerstva sa Kinom, ali istovremeno i širenje dijaloga na najvišem nivou sa liderima zemalja globalne većine – ocenio je Jovanović.
Strateški zahvat
On ističe da je jačanje podrške suverenitetu i teritorijalnom integritetu od ključne važnosti u vreme kada sa Zapada stižu ucene i pretnje. Ukazuje i da šireći dijalog, ali i partnerstvo i saradnju i sa zemljama izvan kruga “samozvanaca”, Srbija poručuje da se neće prepustiti na milost i nemilost bilo kome.
– Potpisani sporazumi između Srbije i NR Kine će označiti novi, viši nivo strateških odnosa, međusobnog poverenja i sveobuhvatne saradnje dve zemlje. To je i korak ka uravnoteženijem rasporedu dugoročnih ekonomskih interesa Srbije na međunarodnom planu – objašnjava iskusni diplomata.
Miladin Kovačević, direktor Republičkog zavoda za statistiku, kaže da je potpisivanje sva tri sporazuma od izuzetnog značaja za Srbiju. Naglašava i da je razvoj ekonomskih odnosa sa Kinom za svaku državu krupan strateški zahvat, posebno u ovim vremenima kada većina zapadnih ekonomija beleži pad.
– Srbija je najotvorenije tržište u ovom delu Evrope, a prednjači i kada je reč o strateškoj saradnji i ulaganjima. Imamo već potpisan sporazum o slobodnoj trgovini sa EU i Evro-azijskom unijom, a ovo će biti treći, kapitalni sporazum – kazao je Kovačević, ocenivši da će sporazum značajno pomoći Srbiji da izbegne recesivne trendove koji se beleže u najvećim ekonomijama Evrope.
Globalni značaj
Živadin Jovanović ukazuje da je samit Pojas i put od značaja za globalnu ekonomiju.
– Zapad grca zbog energetske, emigrantske i drugih kriza koje je sam sebi natovario sledeći strategiju ekspanzionizma, izuzetnosti, protekcionizma i hegemonizma. Kina, sama, preko BRIKS-a, strateškim partnerstvom sa Rusijom i odlučnim nastavljanjem Pojasa i puta, pokazuje prednost pozitivnog odnosa prema težnjama čovečanstva, globalne većine, otvorenosti i prednosti partnerstva nad neokolonijalizmom i protekcionizmom. Posebno, da nju i njene ključne partnere ne mogu zaustaviti nikakve sankcije SAD ni celog Zapada. Kaznene mere SAD i njenih satelita, prema Rusiji i Kini samo usporavaju razvoj Zapada i ubrzavaju konstituisanje novog, pravednijeg multipolarnog svetskog poretka – smatra Jovanović.
Postajemo atraktivniji
Miladin Kovačević objašnjava da će, u situaciji kada evropske ekonomije beleže trend pada, pre svega privrede Nemačke i Italije sa kojima Srbija ima najveću spoljno-trgovinsku razmenu i priliv investicija, sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom omogućiti da izbegnemo taj recesivni trend.
– Istovremeno, na ovaj način će naša zemlja postati još atraktivnija na svetskoj ekonomskoj mapi jer će sporazum sa Kinom privući i sve investitore koji ulaganjem u proizvodne kapacitete u Srbiji stiču preimućstvo konkuretnosti izvoza svoje robe u Kinu – zaključio je naš sagovornik.
Novi napredak
Novoimenovani ambasador Kine u Beogradu Li Ming smatra da saradnja Srbije i NRK može biti na još višem nivou.
– Verujem da će naše dve strane postići novi konsenzus u raznim oblastima, politici, ekonomiji, trgovini i kulturi, i postići nove rezultate – rekao je ambasador uoči početka samita.
Podsetio je da je za poslednjih deset godina, trgovinska razmena Kine i zemalja okupljenih oko inicijative Pojas i put dostigla kumulativno 19,1 bilion američkih dolara, uz godišnju stopu rasta od 6,4 odsto. Kumulativni iznos dvosmernih investicija porastao je na 380 milijardi američkih dolara, od čega 240 milijardi čine strane direktne investicije iz Kine u druge zemlje.
– Zahvaljujući toj saradnji, otvoreno je 420.000 novih radnih mesta i skoro 40 miliona ljudi je izvučeno iz siromaštva – kaže on.
Na forumu Putin i Gutereš
U okviru Trećeg međunarodnog stateškog foruma Pojas i put kineski predsednik Si Đinping održaće uvodni govor, a očekuje se da će među zvaničnicima na forumu biti i predsednik Rusije Vladimir Putin, predsednici Egipta El Sisi, UAE šeik Mihamed bin Zajed al Nahjan, zvaničnici Francuske, Grčke, mađarski premijer Viktor Orban. Očekuje se i dolazak generalnog sekretara UN, Antonija Gutereša.
Nešto mi ovdje nije jaso kako Kina svugdje radi i izgrađuje a ona sama je jedna od najsiromašniji država na svijetu?Čemu ovo sve vodi?!