Širom Australije se ove nedelje obeležavala Multikulturalna nedelja ili Nedelja harmonije.
Tradicionalno, različiti događaji koji slave raznolikost i multikulturalnost održavaju se u sedmici koja obuhvata 21. mart, dan posvećen stremljenju ka skladnom suživotu mnogobrojnih naroda koji nastanjuju australijsko podneblje – Dan harmonije.
Na Koledžu Sveti Sava, prvoj zvaničnoj školi srpske zajednice na Petom kontinentu, u sredu je vladala svečarska atmosfera.
Đaci su došli u školu ili u narodnim nošnjama, ili u majicama i dresovima sa obeležjima Srbije i srpskih klubova. I deca drugog porekla, a Koledž pohađaju i mališani iz grčke, makedonske i drugih zajednica, takođe su nosili obeležja koja su pokazivala odakle potiču.
Decu su posebno oduševile učiteljice koje su se za ovu priliku obukle u narodne nošnje i na najlepši način doprinele obeležavanju raznolikosti i tradicije.
Pored crteža koji simbolizuju Dan harmonije, đaci su učili da igraju i narodne igre, a naročito je zanimljivo bilo u kuhinji, gde su zajedničkim snagama pravili kulinarske specijalitete.
Među mnogim školama u kojima je poseban prostor posvećen srpskoj tradiciji i nasleđu, izdvojila se Srednja škola Bosli Park, u istoimenom predgrađu na zapadu Sidneja.
Svaki od pet radnih dana u nedelji protekao je u znaku jedne od zajednica koje imaju najveću zastupljenost u ovoj školi, a sreda je bila posvećena srpskoj tradiciji i nasleđu.
U ostalim danima slavila se aboridžinska kultura, uatim kineska, asirijska, a jedan dan je izdvojen da se zajednički predstave učenici iz više pacifičkih ostrvskih zemalja.
Kako je sreda bila dan rezervisan za srpsku tradiciju, u prethodnim danima su učenici srpskog porekla od sedmog do 12. razreda vredno uvežbavali nastup kojim su pokazali da koliko su ponosni na svoje poreklo.
Oni su u školskom dvorištu izveli neke od tradicionalnih folklornih igara i pesama, a sve je bilo začinjeno zvucima harmonike, koju je svirao Luka Rajković.
Tako su svi ostali đacu u školi Bosli Park imali priliku da vide, čuju i dožive deo folklornog i muzičkog nasleđa našeg naroda.
Dani harmonije su ne samo na zapadu Sidneja, već i na drugim događajima širom zemlje, na najlepši način iskorišćeni da se širokoj australijskoj zajednici predstavi bogatstvo srpske tradicije i kulture.
Srpski đaci su i u drugim školama, u Melburnu, Adelajdu, Brizbejnu i Pertu, ponosno nosili narodne nošnje, pevali pesme i igrali igre iz svoje postojbine.
Na Koledžu Sent Džordž u Adelajdu su svi razdragano pozirali sa tablom na kojoj su sami napisali “Srbija“ – najpre na latinici, a zatim i na ćirilici.
Bolji način za promociju naše zajednice i našeg bogatog nasleđa u Australiji nije se mogao ni zamisliti.
Hiljade devojčica i dečaka ponosnih na svoje poreklo i srećnih da svu tu bogatu tradiciju i prikažu drugima, najveći je zalog za budućnost srpskog naroda na ovim prostorima.