BROD – Srednjoškolski centar “Nikola Tesla” ima skoro četiri stotine učenika, a mnogi od njih osvajaju brojna priznanja i nagrade. Mladi Brođani i učenici ove škole poznati su i po svojoj humanosti i dobrotvornim akcijama koje organizuju. Iz uprave Centra naglašavaju da se trude da mladima ponude što već broj smerova i obrazovnih profila kako bi posle završetka školovanja odlučili da ostanu u Brodu.
Vedran Pjanić, pedagog, ističe da su učenici učestvovali na raznim republičkim, pa i prestižnim međunarodnim takmičenjima iz različitih predmeta i oblasti i ostvarili zapažene rezultate.
Ponosni na učenike
– Tako je naša učenica Sara Jaćimović prvakinja u šahu Bosne i Hercegovine i uspešna je i na međunarodnim takmičenjima. Zoran Šukurma je kao državni prvak bio učesnik Olimpijade iz fizike u Kazahstanu, a sada je student prestižnog fakulteta u Beču. Ana Marković je u januaru prošle godine bila učesnica zimskog seminara lingvistike u Istraživačkom centru Petnica. Sanja Gojković je osvojila treće mesto na regionalnom takmičenju iz istorije. Damjan Cvijić pobednik je republičkog konkursa u okviru Dečje nedelje, a Aleksandra Marijanović učestvovala je na međunarodnom takmičenju Ritam Evrope. Treba pomenuti i da je Igor Radovanović kao uspešan i primeran učenik bio gost na prijemu kod princa Aleksandra Karađorđevića. Pored svega pomenutog, treba reći da su naši učenici bili uspešni na jakim takmičenjima iz matematike i informatike, ali i drugih predmeta – nabraja Pjanić.
Srednjoškolski centar “Nikola Tesla”, koji to ime nosi od završetka poslednjeg rata, danas ima 387 učenika.
– Ponosni smo na našu gimnaziju koja je počela da radi 2007. godine. Naši učenici su ostvaruju veoma zapažene rezultate na raznim takmičenjima, a uspešni su i kao studenti na fakultetima. Tu je i ekonomska škola, a naši đaci mogu da steknu znanja i iz metalske struke. Želim da istaknem da smo iz Švajcarske kao donaciju nedavno dobili CNC mašinu za obradu metala koja će se koristiti u praktičnoj nastavi u našoj radionici i ona košta skoro 400.000 evra. Osim toga, mi obrazujemo učenike trećeg i četvrtog stepena u elektrotehnici, ali i u hemijskoj struci. Kao mala škola nastojimo da imamo što više smerova i profila za naše đake i da oni posle završetka školovanja odluče da ostanu, rade i žive u našoj opštini. Želim da istaknem i činjenicu da smo mi jedna od retkih škola u Republici Srpskoj koja ima dobru saradnju sa Istraživačkim centrom Petnica u Valjevu. Tamo smo redovno slali naše đake na razne seminare. Pandemija virusa korona je za sada sve to zaustavila, ali se mi nadamo da neće potrajati dugo i da će naši dobri učenici i dalje odlaziti na seminare u Petnicu – ističe Dragica Ivanović, direktorka JU Srednjoškolski centar “Nikola Tesla”.
Novi obrazovni profili
Obrazovanje učenika za rad posle srednje škole i zanata nije lako uskladiti s potrebama privrede i društva, pogotovo u manjim lokalnim zajednicama. Nekoliko dobrih primera iz Srednjoškolskog centra “Nikola Tesla” u Brodu svedoče o naporima da se i na ovom planu prate potrebe privrede i društva u celini. Ova škola je od 2014. godine uvela u obrazovni sistem školovanje učenika za zanimanje frizer, a godinu dana kasnije počelo je obrazovanje mašinskih tehničara za kompjuterske konstrukcije. Zatim je 2018. godine počelo obrazovanje tehničara informacionih tehnologija, a prošle godine uvedeno je obrazovanje tehničara mehatronike.
Posebna pažnja poklanja se aktivnom učešću učenika u mnogim sferama života i rada ovog centra. Jedan od oblika učeničkog angažmana je i Savet učenika, koji kao savetodavno telo vrlo aktivno učestvuje u radu škole, bilo da je reč o proslavi značajnih datuma i događaja iz istorije, ali i obeležavanju Dana škole, humanitarnim i drugim akcijama. Korona virus uticao je da se mnogo toga u radu Centra promeni, tako da ni Dan škole nije obeležen i proslavljen kako je to bilo uobičajeno ranijih godina.
Za realizaciju nastavno-obrazovnog procesa zaduženo je 50 zaposlenih, od kojih je 30 stalnih profesora, 10 spoljnih saradnika koji predaju u više škola. Desetak zaposlenih čini vannastavno osoblje. U Centru kažu da je nastava kvalifikovano i stručno zastupljena, što potvrđuje i činjenica da nema nikakvih problema oko verifikacije učeničkih diploma.
Nastava i pandemija
Nastava u uslovima pandemije odvija se uz poštovanje svih preporuka nadležnih prosvetnih i državnih organa.
– Korona nas je usporila i umrtvila i pitanje je kad ćemo se vratiti u normalu. Nastava se trenutno odvija u skladu sa preporukama Ministarstva prosvete što mi poštujemo. To znači rad u dve smene i da časovi traju po 20 minuta uz odmor od pet minuta. Posle svake smene vrši se dezinfekcija učionica, na ulazu se nalaze dezinfekciona sredstva, učenici i profesori moraju da nose maske. Sada nam je u prvom redu cilj da sačuvamo učenike i profesore od zaraze – naglašava Ivanovićeva.
Dugogodišnja tradicija
Do 1976. godine u Bosanskom Brodu postojale su dve srednje škole – Ekonomska i Metaloprerađivačka – a od tada je reorganizacijom nastao Školski centar “Fric Pavlik” gde su se obrazovali stručni radnici ekonomskih i tehničkih profila. Prekid u radu usledio je u martu 1992. godine zbog rata, a Centar je nastavio s radom 18. januara 1993. Dve godine kasnije, otvorena je i gimnazija kao istureno odeljenje Gimnazije iz Dervente, ali je školovanje završila samo jedna generacija. Gimnazija je ponovo vraćena pod okrilje Centra školske 2007/2008. godine, a naziv “Nikola Tesla” ova srednjoškolska ustanova nosi već osam godina.
Vredne donacije
Ambasada Norveške u Bosni i Hercegovini je Srednjoškolskom centru “Nikola Tesla” poklonila interaktivnu školsku tablu a prošle godine u oktobru stigla je vredna donacija iz Švajcarske. Reč je o savremenoj CNC mašini za obradu metala koju su donirale firme Studer i Teksimp, a koja će biti od velike koristi učenicima koji obavljaju praktičnu nastavu iz oblasti obrade metala.