Oko deset posto pacijenata dobija na posredan ili direktan način ponudu da vreme čekanja na operativni zahvat skrati "novčanim prilogom" ili jasnije rečeno mitom, pokazalo je istraživanje Instituta za više studije.
Gotovo da je opšte poznato da u državnim klinikama u Austriji vlasnici privatnog zdravstvenog osiguranja uživaju poseban tretman lekara, te ih nazivaju i "rukoljub" pacijentima. Dnevnik "Prese" piše o tome da je potvrđeno brojnim studijama, da ovi pacijenti dobijaju raniji termin za operacije u poređenju sa pacijentima koji imaju obično državno zdravstveno osiguranje.
Aktuelno istraživanje Instituta za više studije, autora Tomasa Cipionka prvi put pokazuje da se vreme čekanja na operativni zahvat skraćuje privatnim dodatnim uplatama ili posetom privatnoj ordinaciji odnosno prosto rečeno mitom.
Za potrebe studije ispitano je 450 pacijenata iz čitave Austrije, koji su čekali na neku od operacija koje nisu hitnog tipa. Pacijenti su odgovarali na pitanja: Da li vam je u bolnicama državnog tipa ponuđeno da "skratite" vreme čekanja privatnim "učešćem" i Da li vam je ponuđeno da period čekanja skratite posetom u privatnoj ordinaciji?
Na prvo pitanjem potvrdno je odgovorilo 6,5 procenata anketiranih, a 7,4 posto na drugo pitanje. Autor studije smatra da su ovakvi rezultati pokazali da je kumulativno 10,4 posto pacijenata bilo suočeno sa pitanjem da mitom skrati vreme čekanja do operacije.
"Ili direktno novcem u kovertu ili na elegantan način, dakle posetom privatnoj ordinaciji i ispostavom računa", objasnio je Cipionika.
U čitavu priču se uključilo i Udruženje za informisanje potrošača koje je početkom godine poslalo jednu osobu u dvanaest privatnih ordinacija lekara (u Beču i Donjoj Austriji), koji su u bolnicama obavljali operacije kuka. Test osoba je navodila tom prilikom da je dugo odlagala operaciju stavljanja veštačkog kuka, ali da joj je sada preko potrebna. Pokazalo se da je u pet slučajeva došlo do "ukazivanja na zaobilaženje liste čekanja" uz potraživanje privatnog honorara od 120 evra.
Prema pisanju dnevnika "Prese" mito od 120 evra je donja granica. Prema navodima lista, lekari dobiju i do 3.000 evra od svojih pacijenata, koji na taj način ostvaruju prednost.
Lekarska komora negira
I 2008. godine je anketirano 50 pacijenata sa istim pitanjima i gotovo identičnim rezultatom. Međutim istraživanje je ponovljeno šest godina kasnije sa većim brojem ispitanika, kako bi se dobile vrednosti za reprezentativnu studiju.
Reakcije Austrijske lekarske komore na ove rezultate su takve da dovode u pitanje reprezentativni karakter studije, budući da se radi tek o 45 osoba koje su doživele ovakva pitanja.