Dva ključna evropska podvodna komunikaciona kabla oštećena su danas u razmaku od nekoliko sati, pri čemu je jedan potpuno, a drugi delimično prekinut.
Nakon izveštaja finskih medija da je neobjašnjiv kvar na podmorskom telekomunikacionom kablu poremetio komunikacione usluge između Finske i Nemačke, glavni tehnološki direktor firme Telia, Andrius Šemeškevičijus, rekao je da je komunikacioni kabl između Litvanije i Švedske takođe oštećen.
– Kabl je presečen juče ujutro, oko 10 sati. Sistemi su odmah javili da smo izgubili vezu. Srovedena je daljna istraga i pokazalo se da je oštećen – rekao je Šemeškevičijus.
Prema njegovim rečima, Telia prenosi internetsku vezu u Litvaniju preko tri kabla, što znači da je internetska propusnost zbog incidenta smanjena za trećinu. Međutim, veza je vraćena korisnicima zaobilaženjem oštećenog dela.
Danas je, podsetimo, objavljeno da je zbog neobjašnjivog kvara potpuno prekinut prenos podataka između Finske i Nemačke.
Misteriozan kvar na podmorskom telekomunikacijskom kablu koji povezuje Finsku i Nemačku poremetio je komunikacione usluge, objavila je danas kompanija koja upravlja vezom. Kabl C-Lion1, koji povezuje Helsinki sa Roštokom u Nemačkoj, izgradila je i njime upravlja Cinia, finska kompanija pod državnom kontrolom.
Mapu možete pogledati OVDE.
Proteže se na gotovo 1200 kilometara, i jedina je direktna fizička veza te vrste između Finske i centralne Evrope. Prolazi uz ostale ključne delove infrastrukture, uključujući gasovode i energetske kablove.
Kvarovi podvodnih kablova između Finske i Nemačke, kao i Litvanije i Švedske, izazvali su zabrinutost zbog bezbednosti ključne infrastrukture u Baltičkom moru.
Oštećenja kablova, uključujući telekomunikacione linije i gasovod Balticconnector, sugerišu moguće namerne sabotaže. Glavni osumnjičeni je kineski brod Newnew Polar Bear, za koji se veruje da je svojim sidrom prouzrokovao štetu. Finske i estonske vlasti su pokrenule istragu, uz međunarodnu saradnju.
S druge strane, “Gardijan” piše da je ruski špijunski brod “Jantar“ primećen kako upravlja dronovima u blizini ključne podvodne energetske i internet infrastrukture.
Ovi kvarovi izazvali su zabrinutost na više nivoa, od tehničkih do geopolitičkih, zbog moguće sabotaže. Incidenti ukazuju na potrebu pojačanog nadzora i zaštite podvodne infrastrukture zbog geopolitičkih implikacija.
Geopolitička situacija u regionu Baltičkog mora dodatno otežava istragu. Norveški seizmološki institut zabeležio je manju eksploziju u blizini Finske, što se može povezati s kvarovima. Finske vlasti tvrde da oštećenja verovatno potiču od “spoljne sile”, ali ne žele da donose zaključke dok se ne prikupe dodatni dokazi.
Zbog sumnji u sabotažu, NATO je najavio mogućnost odlučnog odgovora, a zemlje poput Finske i Švedske intenzivirale su nadzor nad ključnom infrastrukturom.
Ovaj region već je pod povećanim pritiskom zbog tenzija između NATO i Rusije. Oštećenja podsećaju na sabotažu gasovoda “Severni tok” iz 2022. godine, što ukazuje na potrebu za boljom zaštitom kritične infrastrukture u Baltičkom moru.