pixabay.ocm

Li Šangfu, kineski ministar odbrane, i Ćin Gang, bivši šef kineske diplomatije, pod nepoznatim okolnostima uklonjeni su iz javnosti ili sa funkcija, pa i dalje nema ni traga ni glasa o njima.

Svetski mediji se pitaju šta se desilo sa dvojicom ministara koji su nestali iz javnosti pre više nedelja i ništa se ne zna o njihovoj sudbini.

Da li je Gang koji je poslednji put viđen 25. juna sklonjen zbog, kako se spekuliše, vanbračne veze ili iz političkih razloga?, prenosi Slobodna Evropa.

Šangfu se pojavio poslednji put u javnosti krajem avgusta i od tada se ne zna da li se povukao “zbog zdravstvenih razloga”, istrage po optužbi za korupciju ili je takođe uklonjen iz političkih razloga.

Na ta pitanja nema odgovora imajući u vidu tajnovitu prirodu kineskog političkog sistema.

Na početku svog trećeg mandata bez presedana kao kineskog lidera, Si Đinping je postavio u najviše rukovodstvo niz lojalista za koje se verovatno nadao da će doprineti ostvarenju njegove velike vizije Kine.

Manje od godinu dana kasnije, međutim, na udaru su se našli kadrovi koje je Si lično odabrao, zbog čega se, kako navodi CNN, postavlja pitanje o njegovim procenama i umanjuje međunarodno poverenje u njegovu upravu – dok se Kina suočava sa velikim ekonomskim problemima kod kuće i pojačanim rivalstvom sa SAD na svetskoj sceni.

Nestanak Ćina i Lija, dvojice ključnih zvaničnika za odnose sa međunarodnom zajednicom, znak je da Si okreće Kinu ka unutra, kazao je za “Gardijan” Dru Tompson, ekspert u Školi javne politike Li Kuan Ju u Singapuru.

I Li i Ćin su među pet kineskih državnih savetnika, što je visoka pozicija u kabinetu, koja je važnija od redovnog ministra. Li je takođe član Centralne vojne komisije, moćnog tela na čijem je čelu Si koji komanduje oružanim snagama.

U julu su smenjeni general Li Jučao, šef jedinice raketnih snaga i njegov zamenik. Reč je o elitnoj jedinici koju je Si osnovao u cilju modernizacije kineskih konvencionalnih i nuklearnih raketnih kapaciteta, što je izazvalo zabrinutost da slede šire čistke u vojsci.

Predsednik Vojnog suda je takođe smenjen samo nekoliko meseci nakon imenovanja.

Kineske vlasti, koje su postale još neprozirnije pod Sijem, nisu predočile javno objašnjenje za seriju kadrovskih promena.

Uklanjanje zvaničnika iz javnosti ili sa funkcija, kako prenose mediji, podsećaju na uklanjanje bivšeg kineskog predsednika Hu Đintaoa sa završne ceremonije 20. Kongresa Komunističke partije Kine u oktobru prošle godine, što je prikazano na televiziji.

Što se tiče Ćina i Lija, kako navodi “Geopolitical Futures”, postoje suptilniji načini da se neko penzioniše ili uhapsi, ali Peking se nije opredelio za taj pristup, već je želeo da oba incidenta budu primećena, prenela je Slobodna Evropa.

Nedostatak transparentnosti u vezi sa sudbinom dvojice ministara visokog profila udarac je međunarodnom imidžu Kine, koja hvali svoj politički model kao stabilniji i efikasniji od zapadnih demokratija, ističe CNN, dodajući da će se takve čistke dešavati i ubuduće jer, iako je najmoćniji kineski lider od Mao Cetunga, Si nastoji dodatno da učvrsti svoj autoritet u partiji i vojsci.

Zbog toga je Ram Emanuel, američki ambasador u Japanu, nedavno napisao na platformi X da “sastav Kabineta Sija sada podseća na roman Agate Kristi ‘I ne osta nijedan'”.

1 COMMENT

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here