Misita dočekuje goste

0
Đ. Janković
Domaćin: Dobrodošlica uz Veselina Misitu

Novi deo stalne postavke Muzeja Jadra koji se odnosi na period između dva svetska rata, Drugi svetski rat, sve do kraja prve polovine 20. veka, otvoren je za posetioce. Drugom fazom radova ona je modernizovana i rekonstruisana kroz projekat “Modernizacija i rekonstrukcija stalne postavke Muzeja Jadra u Loznici”, koji finansira Ministarstvo kulture.

Prema rečima Snežane Nešković Simić, direktorke Centra za kulturu “Vuk Karadžić”, ustanove koja brine o muzeju, pre ovoga prošle godine je rekonstruisan i prvi deo stalne postavke.

Omiljen: Dr Milenko Marin

– Ministarstvo kulture podržalo nas je sa 800.000 dinara prošle godine, a ove sa 500.000 dinara i sve što je ovde ostaje budućim generacijama – izjavila je ona na predstavljanju upravo modernizovanog dela stalne postavke koja će, kako je najavila, biti modernizovana i digitalizovana.

Kreatori: Goran Vilić i Drago Simi

U tom delu muzeja posetioce dočekuje u skulptura potpukovnika Veselina Misite koji je 31. avgusta 1941. poginuo predvodeći ustanike u borbi za oslobađanje Loznice. Tada je Loznica postala prvo veće oslobođeno mesto od nemačkog okupatora u čitavoj Evropi.

Amanet: Snežana Nešković Simić

– Završili smo deo koji obuhvata period od 1918. do 1945. godine, a osim eksponata koji govore o događajima iz tog razdoblja posebnu pažnju poklonili smo dvema znamenitim ličnostima našeg kraja iz tog vremena. To su Veselin Misita, čija je skulptura ovde u prirodnoj veličini, i dr Milenko Marin, cenjeni, voljeni lekar i čovek koji je značajno uticao na kulturni život Loznice toga doba, učestvujući u značajnim događajima kao što su obnova Vukove spomen-kuće u Tršiću, ustanovljenje Vukovog sabora ili gradnja Vukovog doma kulture. Ovaj deo postavke obogatili smo i dvema slikama velikog formata čiji je autor magistar slikarstva Drago Simić, jedna je posvećena stradanju ljudi u Jadru oktobra 1941. godine, a druga je portretom dr Marina, iznad njegovog lekarskog stola. Sada je postavka vizuelno prikladnija za posetioce, iskoristili smo sav slobodan prostor, a u dogledno vreme biće postavljen i tablet sa dvojezičnim informacijama – rekao je istoričar Goran Vilić, jedan od autora projekta uređenja postavke.

Eksponati: Sećanje na ratne godine

Tragovi istorije

Sačuvan i nemački šlem

Istoričar Goran Vilić podsetio je da je prva faza rekonstrukcije Muzeja obuhvatila osam vitrina u kojima se nalaze eksponati vezani za period od druge polovine 19. veka do kraja Velikog rata. Deo je posvećen i znamenitim ličnostima lozničke istorije, Vuku Karadžiću, Jovanu Cvijića, Ignjatu Vasiću i Momčilu Gavrića. Tu je urađena digitalizacija postavljanjem tableta na kojima su fotografije dok su podaci na srpskom i engleskom jeziku.

Podrška: Marko Jovanović

Modernizacija

Predstavljanju rekonstruisanog drugog dela postavke prisustvovao je član Gradskog veća Marko Jovanović, koji je naglasio značaj ulaganja od strane resornog ministarstva i gradske uprave i naveo da je još značajnija stalna modernizacija stalne postavke, kako bi ona bila što bliža mlađim generacijama.

– Drago mi je što modernizovana postavka obuhvata baš taj period od prvog do kraja Drugog svetskog rata i što sada na jedan nov način rasvetljava događaje iz tog vremena naše istorije – rekao je on.

Kulturno dobro

Završetkom druge faze obnove rekonstruisana je polovina stalne postavke u kojoj je postavljena nova led rasveta, kao i ambijentalno osvetljenje vitrina što posetiocima pruža poseban utisak. Muzej Jadra, otvoren u septembru 1987. godine, ima tokom godine oko 10.000 posetilaca, a pokriva Mali Zvornik, Ljuboviju, Krupanj i Loznicu. Čuva bogatu prošlost Jadra, od praistorijskih vremena do nedavne istorije, a smešten je u zgradi Stare apoteke u centru grada, sagrađene između 1903. i 1905. godine, koja je kao primer izuzetne gradske arhitekture proglašena za kulturno dobro.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here