"Srbija neće bankrotirati ukoliko se najavljene mere sprovedu i u septembru zaključi novi trogodišnji aranžman sa MMF-om. Aranžman sa ovom finansijskom institucijom omogućiće nam da smanjimo fiskalni deficit, održimo javni dug u normalnim okvirima i postanemo atraktivna destinacija za strane investicije", kazao je Vujović za "Nedeljnik".
On je istakao da će rebalans budžeta koji se očekuje krajemseptembra prikazati sve ključne elemente ekonomskog programa koji će biti osnova pregovora sa MMF-om.
"To uključuje isplate socijalnih programa, plate i penzije, ekonomske stimulacije za nove investicije. Cilj je da rebalans posluži kao osnova za zdravo planiranja budžeta za sledeću godinu i projekciju rashoda do 2017. godine", rekao je Vujović i naveo da teret reformi ne može da iznese samo jedan sloj društva, jer one nisu lake, ali da dugoročno gledano one znače poboljšanje privrednog ambijenta, otvaranje novih radnih mesta i bolji život za sve građane Srbije.
"Borba protiv sive ekonomije ostaje prioritet. Radićemo na efikasnijoj naplati akciza i carina, jer sada gubimo oko 100-150 miliona evra u sivoj zoni. Moramo imati i efikasniju administraciju i javna preduzeća. U njima danas radi preplaćen i loš menadžment", dodao je Vujović.
"Vučić mi veruje"Upitan o preuzimanju dužnosti ministra finansija, Vujović je odgovorio da je prihvatio ukazano poverenje premijera Aleksandra Vučića da "pokažemo da Srbija ostaje na kursu kredibine fiskalne konsolidacije do 2017. godine sa sličnim, ali drugačije raspoređenim ekonomskim merama, kako u vremenu, tako i po širini dejstva". |
Kako je objasnio, rešenjem statusa 584 preduzeća u Agenciji za privatizaciju, koja samo troše budžetska sredstva, blokiraju resurse i ništa ne privređuju, uštedećemo oko 600 miliona evra godišnje.
"Plate i penzije moraće da budu smanjene za 10 odsto i sa tim je saglasan i premijer Vučić, ali pre nego što to uradimo videćemo efekte borbe protiv sive ekonomije i ušteda koje planiramo da ostvarimo uvođenjem reda u administraciju i javna preduzeća", rekao
je Vujović.
On je istakao da je još rano da se govori o prodaji, gasenju nelikvidnih firmi ili otpuštanju ljudi, jer nije rešeno ni pitanje preduzeća u restrukturiranju koja zapošljavaju oko 60.000 ljudi i godišnje iz budžeta izvlače oko 800 miliona evra. Prema njegovim rečima, solidarni porez će ostati na snazi do septembra, nakon čega će biti zamenjen smanjenjem plata od 10 odsto za više od 700.000 zaposlenih u javnom sektoru.