"Krajnje je vreme da se napravi analiza i precizno utvrdi koliko država visokom akciznom politikom i znatno višom cenom u odnosu na okruženje dobija, a koliko gubi. To je potrebno uraditi što pre, jer opet dolazi do šverca goriva u Srbiju", rekao je Milosavljević za "Večernje novosti".
Podsetivši da na hiljade građana Srbije dnevno prelazi granicu ka BiH i drugim državama u okruženju da bi tamo napunili rezervoar, Milosavljević je predložio novi način obračunavanja cene goriva u Srbiji, pošto sadašnja formula ne omogućava njeno sniženje.
"Moguće je da se, recimo, kao osnova uzima berzanska cena derivata, koja je niža i koja se koristi u nekim zemljama Evrope, dok se u Srbiji uzima berzanska cena nafte. To bi uticalo na smirivanje maloprodajne cene, što bi se, opet, odrazilo i na formiranje cene sve ostale robe i usluga", naveo je Milosavljević.
On je dodao da će talas poskupljenja u martu biti jedan od najintenzivnijih u 2010. godini.
"Poskupeli su električna energija, gorivo, grejanje u pojedinim gradovima Srbije, neke komunalne usluge, došlo je i do uobičajenog sezonskog skoka cena ranog povrća i voća, ali i nekih prehrambenih proizvoda… Sve se skupilo u jedan mesec. Ali, takav scenario imali smo i u prošloj godini, a potom je došlo do smirivanja tržišta", rekao je ministar trgovine i usluga Srbije.
On je ocenio da zamrzavanje cena ne bi moglo da pomogne, pošto je dosadašnje iskustvo pokazalo da nakon svakog vještačkog držanja cijena pod kontrolom dolazi do njihove eskalacije.