Z. Raš
Zoran Milivojević

Bivši diplomata Zoran Milivojević ocenio je za Tanjug da jučerašnje potpisivanje sporazuma sa Kinom ima višeslojan značaj, a jedan od njih je što Srbija tako “disperzuje” svoju ekonomiju i smanjuje njenu zavisnost od EU.

– Značajno je što to pokazuje da Srbija na ovaj način jača svoju suverenost, suverenost u smislu da odlučuje o sebi. Dakle, amortizuje pritiske na jedan određeni način, što nije nevažno – rekao je Milivojević.

Kao drugi značaj potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom, on vidi mogućnost ulaska Srbije u najveće trgovačko tržište na svetu.

– Kina je najveći trgovački faktor na svetu. I tu su iznad Amerike, šta god ko mislio. I kao unutrašnje tržište, ali kao i mogućnost da idete na spoljni plan. Ne ide ovog trenutka ekonomija bez politike i obrnuto. U meri u kojoj vam raste ekonomska sposobnost rezistencije, jača vam i raste i mogućnost da kažete “e, mi smo nezavisni, ovo je naš izbor”. I raste vam, ono što je najvažnije, mogućnost da kažete “neću da priznam Kosovo”. To nije nevažno, to su strašno bitne stvari – rekao je Milivojević.

On smatra da ova poseta srpske delegacije Kini spada u red najvažnijih ove godine, po efektima koje će proizvesti.

Milivojević ocenjuje da je glavna poruka samita “Pojas i put” da se svet promenio i da svet više nije EU, niti kolektivni zapad.

On je naveo da je Kina, potpisujući sporazum o slobodnoj trgovini sa Srbijom, stavila nju u mali klub zemalja koje imaju tu privilegiju da sa Kinom imaju tu vrstu ugovora.

Milivojević smatra da će kinesko tržište rešiti mnoge probleme sa plasmanom robe naših trgovaca.

– Znači, ti samo treba da proizvedeš robu. I to robu koja je kvalitetna i koja će tamo da prođe. Ako prođe, ti imaš garantovno tržište – rekao je Milivojević.

On deli mišljenje predsednika Ačleksandta Vučića da je Srbija možda pripremljenija za nove krize od drugih zemalja.

– Jeste, pripremljenija je, utoliko što nismo u minusu i što nam je dug ispod 60 odsto. Znači, mi smo, što bi se reklo, više po Mastrihtu nego 80-90 odsto članica EU. Oni su ispali iz Mastrihta. To je neka garancija. Drugo, imamo ono što je najvažnije, bez čega se ne može, hrana i energija. Tu smo zatvorili tu priču i imamo jednu socijalnu stabilnost. Taj plus nam omogućuje da držimo socijalnu politiku na jednom, ja bih rekao, pozitivnom minimumu, koji vam obezbeđuje da premostite sve ovo što može da vas čeka – rekao je Milivojević.

Naveo je uz to da Srbija ima najviši nivo investicija u regionu.

On ocenjuje srpsku politiku održavanja komunikacije sa svim relevantnim faktorima u svetu kao vrlo zdravu.

– U tom smislu, mislim da smo mi pripremljeni i da možemo da zakucamo na svaka vrata, a svako može i da računa na nas. Možemo svakoga da primimo, a možemo i svugde da odemo. To je veoma važno u ovom trenutku. Ovo što se u Pekingu ispotpisivalo, pa nema nikoga iz Evrope ko je to ispotpisivao – zaključio je Milivojević.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here