Z. Raš
Zoran Milivojević

Suština zahteva za ukidanje Unmika, kog su u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija podneli Sjedinjene Države, Velika Britanija i Japan, jeste da se iz rasprave isključe Ujedinjene nacije i prihvati da je Kosovo država, zbog čega više ne bi bilo potrebe da se o tome razgovara, kaže za Sputnjik diplomata Zoran Milivojević.

U tom zahtevu novost je samo da mu se i Japan pridružio, dok je na osnovu prethodnih zahteva Amerikanaca i Britanaca broj izveštavanja o Kosovu u Savetu bezbednosti smanjen sa četiri na dva puta godišnje, podseća Milivojević.

Kako je rekao, suština je da se otvori debata o Rezoluciji 1244 u Savetu bezbednosti jer Unmik deluje u skladu sa tom Rezolucijom i u skladu sa odlukom Saveta bezbednosti da je Kosovo u nadležnosti Ujedinjenih nacija kao protektorat.

Dakle, dodaje, privremenu punu vlast na Kosovu kontrolišu Ujedinjene nacije, pri čemu je suverenitet i teritorijalni integritet Srbije nesporan.

– I to je suština zahteva Velike Britanije i Sjedinjenih Država kojoj se priključio Japan – kaže Milivojević.

Međutim, dodaje, ovog puta je interesantan stav Francuske, a to je da bi Unmik trebalo da ostane na Kosovu onoliko koliko je potrebno.

– To je odstupanje od osovine Vašington – London i sugeriše zaključak da u tom užem jezgru velikih zapadnih sila ne postoji saglasnost oko tog pitanja, da to nije šire usaglašeno već da je to izvorno tvrd stav osovine London – Vašington koja na tome insistira. To je na liniji poznate britanske politike koja na taj način hoće da priču oko Kosova i Metohije zaokruži i završi, uz pritisak na Srbiju da prizna nezavisnost tzv. Kosova – kaže.

Interesantan je stav Francuske, ocenjuje Milivojević, zato što stav stalne članice Saveta bezbednosti može indirektno da predstavlja i stav Evropske unije i Evropljana.

– Prema tome, očigledno je da Evropljani smatraju da bi tu stvar trebalo rešiti politički na način koji bi odgovarao evropskim interesima ubuduće, a da osovina London – Vašington ipak nastupa sa pozicije koja se ne može smatrati pozicijom EU i Evropljana u punom smislu reči – zaključio je Milivojević.

Na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj se razmatrao šestomesečni izveštaj generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Unmika, predstavnici Sjedinjenih Američkih Država, Velike Britanije i Japana zahtevali su da se preispita uloga Unmika i založili se za gašenje te misije na Kosovu. Sa druge strane, stalni predstavnik Rusije ukazao je da je uloga Unmika nezamenjiva, dok je diplomatski predstavnik Francuske naveo da Unmik treba da ostane na Kosovu dok god to bude potrebno.

2 COMMENTS

  1. ТО СЕ НИ ПОКОЈУ ЦЕНУ
    НЕ СМЕ ДОЗВОЛИТИ
    ТЕК БЕЗ ПРИСУСТВА УН
    И УКИДАЊА Р1244УН
    СРБИ НА КИМ ГУБЕ СВЕ И СА ЊИМА ДРЖАВА СРБИЈА 🇷🇸
    Губи теририторију

  2. Oni imaju za cilj da, kada se povuku, prime tzv Kosovo u NATO. Jedini ispravan izlaz je da UN pošalju umesto SAD, UK i Japanskih trupa, na primer Kineske, Indijske i Brazilske vojnike u okviru UMNIK-a !!! Sve drugo vodi Srbiju u ozbiljnu bezbedonosnu krizu !!!

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here