Uniji poslodavaca Srbije obratile su se kompanije, žaleći se na ogromne gubitke u transportu robe prema luci u Solunu, jer sada privrednici moraju da koriste autoputeve, što je dosta skuplji vid prevoza.
– Broj kompanija koje trpe štetu je daleko veći. Premda nisam siguran u kojoj meri bi tužbeni zahtev bio opravdan, moramo da ih podržimo. Niko ne spori prava radnika "Prvog maja" da traže zarađeno, ali način na koji se to radi šteti drugim preduzećima i eleznicama Srbije. Gubici su premašili milion evra i sada bi neki drugi radnici mogli da se pojave kao demonstranti zbog onih koji su blokirali prugu – kaže Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.
Rok koje su kompanije dale Vladi da obezbedi normalne uslove poslovanja je 18. decembar, posle čega bi mogli da uslede tužbe za nadoknadu štete.
Približno 15 odsto ukupnog srpskog izvoza plasira se preko Soluna, te se procenjuje da su gubici zapravo daleko veći.
– U vreme gasne krize početkom godine, privatnici su izgubili više od šest miliona evra. Država je od nas tražila gasifikaciju, a nije obezbedila rezerve gasa za slučaj prekida isporuka. Država bi trebalo da preuzme svoj deo odgovornosti – dodaje Atanacković.
Radnici "Prvog maja" iz Lapova već jedanaest dana drže u blokadi prugu Beograd-Solun tražeći isplatu zaostalih zarada i uplatu doprinosa za penzijsko i zdravstveno osiguranje.