"Zašto Sud BiH nije još ni prstom mrdnuo sa procesuiranjem naredbodavaca i izvršilaca zločina? Iz dokumentacije koja im je dostavljena sve je jasno i zna se ko je to naredio i uradio. Međutim, očito je da kod Suda u Sarajevu srpske žrtve nemaju isti tretman kao ostale", rekao je Miletić.
Na današnji dan prije 14 godina na pravoslavnom groblju u Mrkonjić Gradu počelo je otvaranje masovne grobnice u kojoj je pronađeno 181 tijelo srpskih civila i vojnika.
Sa mnogo razočarenja i ogorčenja priseća se tih strašnih dana starica Mileva Župić, koja je izgubila tri sina.
Stevo i Živko su pronađeni u masovnoj grobnici, a treći sin Željko pronađen je u selu Surjan, nedaleko od porodične kuće u Gustovari.
"Nadam se da neću umreti i živim za taj dan kada će pravda stići počinioce ovih gnusnih zločina. Zlotvori su mi uništili porodicu i zdravlje", kaže starica Mileva.
Pero Mitrić iz Podorugle kaže da su to bile stravične slike, te da je očito da su ljudi mučeni i na zverski način ubijeni.
Telo njegovog brata Duška izvađeno je 2. aprila, kao i tela Milorada i Petra, sinova njegovog strica Žarka.
"Šta reći nakon 14 godina? Slika je uvek ista…unakažena tela…Postavlja se pitanje da li je smišljeno Haški tribunal prebacio taj slučaj na Tužilaštvo BiH koje, inače, ne radi ništa. Ne vidim da će biti pravde za žrtve", kaže Mitrić.
Prema izjavama nekoliko preživelih svedoka, masovna grobnica nedužnih civila i vojnika rezultat je odmazde hrvatskih vojnika, jer je 10. oktobra 1995. godine u napadu hrvatske vojske na Mrkonjić Grad poginuo brigadir Hrvatske vojske Andrija Matijaš zvani Pauk, zamenik komandanta Četvrte gardijske brigade iz Splita.