EPA/Daniel Novotny
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović

Antifašizam i ograđivanje od ustaštva hrvatskog predsednika Zorana Milanovića doživelo je kritike iz protivničkog političkog tabora HDZ, dok je njegov politički zaokret pozdravljen u Srbiji i Republici Srpskoj. Analitičari smatraju da je Milanović svestan da Evropa ne gleda blagonaklono na povampirenje fašizma, ali se slažu da njegovi poslednji stavovi doprinose i normalizaciji odnosa sa komšijama.

Milanović je napustio obeležavanje godišnjice vojnopolicijske akcije “Bljesak” zbog majica sa ustaškim pozdravom “Za dom spremni” na nekima od okupljenih, ocenivši to kao namernu provokaciju, kojom se gaze žrtve i sećanja na taj događaj.

– Ubuduće gde god bude ovakva situacija ja u tome neću učestvovati. Premijera i predsednika Sabora razumem, oni moraju – poručio je Milanović.

Prethodno je u Jasenovcu, na komemoraciji žrtvama ustaškog logora iz Drugog svetskog rata, rekao da spomen-ploču dobrovoljaca Hrvatskih odbrambenih snaga, s ustaškim pokličem “Za dom spremni”, “treba maknuti i baciti negde”.

– Svako ko se 1991. borio za Hrvatsku pod parolom “Za dom spremni”, nije se borio “samo za Hrvatsku, već i za restauraciju NDH – rekao je Milanović.

Predsednik Hrvatske je, prema mišljenju Aleksandra Popova, direktora Centra za regionalizam, izvukao pouku iz svojih nesmotrenih koraka iz vremena kada je bio premijer i tada izgubio izbore.

– Milanović je tada koketirao sa desnim biračkim telom, kao što je u Srbiji radio Boris Tadić, a u BiH Zlatko Lagumdžija, koji su takođe izgubili, jer se desno orijentisani birači ne dobiju, a izgube se sopstveni. Milanović je shvatio da mora da bude dosledan i da mu biračko telo nije malo i da može da ga povuče, ali je video i da je snažnu podršku dobio od normalnih ljudi koji hoće život bez ustaštva, a da do sada nisu imali na koga da se oslone u tamošnjem političkom spektru – kaže Popov za “Vesti”, uz ocenu da Milanović svom SDP daje “vetar u leđa” uoči izbora u Hrvatskoj, koji treba da se održe tokom jeseni.

Popov smatra da hrvatski premijer Andrej Plenković, koji inače potiče iz partizanske porodice, a predvodi umereni deo Hrvatske demokratske zajednice treba da vraća stvari u normalu, jer ni Evropa ne gleda blagonaklono na dešavanja u Hrvatskoj.

– Milanović je poslao dobru poruku susednim zemljama, prvenstveno Srbiji, jer je zvanični Beograd imao stalne prigovore na fašizam, a Srbija bila na udaru kad god su slavljeni “Bljesak” i “Oluja”- ukazao je Popov, koji korake hrvatskog predsednika vidi kao priliku da se odnosi dve zemlje poprave.

Davor Gjenero i Žarko Puhovski, hrvatski analitičari, odlazak Milanovića iz Okučana vide kao izvrstan i logičan potez, a provokaciju s pozdravom “Za dom spremni” kao “sramotnu i s političkim interesima”.

Potez predsednika Hrvatske je državnički i zaslužuje svaku pohvalu, smatra dr Miroslav Bjegović sa Fakulteta bezbednosti.

– Upravo ovakvim delima se grade bolji i iskreniji odnosi između Hrvatske i Srbije, ali i celog Balkana, pa i Evrope. Na osnovu ovoga možemo očekivati u budućem periodu bolju i iskreniju saradnju u vezi s mnogim nerešenim i bolnim pitanjima između dve zemlje. Ovo je dokaz da fašističkim i nacionalističkim pozdravima i obeležjima nema mesta u savremenoj Evropi i da aktuelna vlast to ne sme da podržava, već treba da osuđuje i kažnjava – ocenio je Bjegović za “Vesti”.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik smatra da je Milanovićev gest dobar put da se odnosi postupno normalizuju. Veruje da će Hrvati kao i Srbi naći način miroljubive koegzistencije, bez sukoba i da će se sačuvati sećanje na žrtve.

Gest hrvatskog predsednika pozdravio je i ministar odbrane Aleksandar Vulin, ocenivši da “budi nadu da će u Hrvatskoj doći do institucionalnog odbacivanja ideologije ustaštva”. Nada se da će hrvatski zvaničnici “prestati da traže opravdanja za zločine NDH i polažu vence na ustaške grobove u Blajburgu”.

Pritisak Brisela

Deo političke elite u Hrvatskoj je, prema rečima analitičara Dragoljub Anđelkovića, očito shvatio da ih nikuda neće odvesti dosadašnja politika.

– Zagreb je pod pritiskom Zapada, a inače revoltiraju Izrael, pa Milanović shvata da će Hrvatska imati velike probleme ako nastavi u istom smeru. Iz tog razloga, a ne zbog Srbije, pokušava da napravi zaokret, jer da je reč samo o Srbiji, ne bi lako odustao – tumači Anđelković za “Vesti”.

Otklanja štetu

Aleksandar Popov ocenjuje da Zoran Milanović pokušava da anulira štetu koju je naneo HDZ kada je puštanjem ultradesničara kontaminirao hrvatsko društvo.

– Za dekontaminaciju treba vremena, ali je korak hrvatskog šefa države prilika premijeru Plenkoviću za dupli pas, poput onog koji su izveli Stjepan Mesić i Ivo Sanader kada su kao predsednik i premijer detuđmanizovali Hrvatsku – kaže Popov.