Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio u Dubrovniku da u Srbiji prema dubrovačkoj književnosti “vlada konstanta kulturnog prisvajanja šleperskog tipa”.
Milanović je komentarišući srpski Zakon o kulturnom nasleđu, u kojem stoji da dubrovačka književnost pripada i srpskom i hrvatskom nasleđu, kazao da je “dubrovačku književnost i kulturu nemoguće oteti”.
– Na sigurnom smo. Budimo ponosni što neko to želi, a da ne može. Poistovećivanje Srba s dubrovačkom književnosti i istorijom je nikakvo. Neka žive u iluziji. Mi ne pokušavamo da prisvojimo Stefana Lazarevića ili Stevana Dečanskog. Budite i hladni, pomalo i oholi – naveo je Milanović, koji u Dubrovniku boravi povodom praznika Svetoga Vlaha i Dana Grada.
Podsetio je da mnogi Hrvati identitetom potiču iz BiH, gde se događa ono što, kako je naveo, “nije dobro, niti vodi prema dobrom”.
– Hrvatski politički narod treba našu podršku i solidarnost. Godinama smo slušali tuđe prekore, ultimatume, želje i pozdrave, a mi smo strpljivo i krotko radili svoj posao. A sad, potpuno svesni ko smo, imamo pravo da civilizovano postavimo zahteve i iskažemo svoj stav. Onaj ko na to nije spreman, ne koristi državu kako treba da je koristi – poručio je Milanović.
I izaslanica hrvatskog premijera i ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek ponovo je kritikovala Srbiju zbog Zakona o kulturnom nasleđu.
Ona je rekla da su se Dubrovnik i dubrovačka kulturna baština nedavno našli na meti, kako je navela, “srpskih prisvajača i otimača, istih onih koji su pre 30 godina Dubrovnik zasipali granatama”.
– Vlada RH znaće da zaštiti hrvatske interese, kao i svaki građanin Dubrovnika. Dubrovačka književnost renesanse i baroka zauzima posebno mesto u hrvatskoj kulturi. Dubrovački pisci su stubovi hrvatskog kanona, a idiom dubrovačke književnosti bio je jedan od krunskih argumenata u jezičkoj standardizaciji, kao i uzor hrvatskim obnoviteljima i kreatorima nacionalne ideje. To znamo svi mi, a znaju i prisvajači – rekla je Nina Obuljen Koržinek.
E sada da mi neko objasni zasto ovaj covjek podrzava Dodika,a kritikuje Srbiju.
Podržava on sve, što mu u tom momentu odgovara!
Čovek, koji se kulturom bavio zadnji put u osmom razredu osnovne škole i to samo zato, što to nije mogao da izbegne, prića o kulturi!
Zasto nije javno podsetio Hrvatsku javnost da se u Dubrovniku do 1906 godine koristila cirilica? I sve novine su cak bile na cirilicom. Zasto nije podsetio svoj narod da pre 1906 godine, odnosno pre dekrata iz Vatikana, Hrvata u Dubrovniku nije bilo. U Dubrovniku su tada ziveli Katolicki Srbi.