Migranti sve sličniji Nemcima

0

Broj akademski obrazovanih stranaca veći je od nemačkog proseka

Nemačkoj je potrebna kultura dobrodošlice – rečenica je koja se već godinama papagajski ponavlja u vezi s integracijom. Ali, kakav je stvarno položaj migranata u zemlji? Na to pitanje su pokušali da odgovore istraživači berlinskog Instituta za stanovništvo i razvoj u studiji Novi potencijali, koja je juče predstavljena javnosti u nemačkoj prestonici, a koju je prezentovao "Špigl".

Borba za doseljenike
Pozitivno je da je društvena prihvaćenost stranaca znatno porasla, jer su Nemci svesni da konkurentnost i privredni rast zavise od strane radne snage. Nemačka je, naime, sve više upućena na doseljavanje: Do 2050. godine će se broj radno sposobnog stanovništva smanjiti za 11 miliona, čak i pod uslovom da godišnje u zemlju dođe 200.000 migranata. Pri tom Nemačka nije usamljena u ovom problemu. Zbog toga su naučnici složni u tome da će biti potrebni masovni napori i mere kako bi se pridobili doseljenici iz država van EU.

Eksperti su kao uzorak uzeli podatke mikrocenzus-ankete koja je obuhvatila 800.000 ljudi. U odnosu na sličnu studiju ovog Instituta iz 2009. godine, ocena je da je položaj migranata u Nemačkoj blago poboljšan, a zasluge za to pripadaju jakoj privredi. Pad nezaposlenosti je pozitivno uticao i na ovu populaciju, iako su građani stranog porekla i dalje dva ili tri puta češće nezaposleni nego domaće stanovništvo.
Zanimljiv rezultat studije je da su migranti sve sličniji Nemcima. Kao grupa posmatrano, oni su prosečno sve stariji, često žive sami, ređe zasnivaju porodice i imaju manje dece.
Još od 2005. godine je broj akademski obrazovanih stranaca veći od nemačkog proseka. Istraživači tvrde da ne može biti reči o doseljavanju siromašnih migranata kao masovnom fenomenu, kako tvrde neki nemački političari. To je zato što poslodavci traže obrazovane i kvalifikovane migrante, iako je i dalje prisutan problem da mnogi visokokvalifikovani doseljenici nemaju odgovarajući posao.
Međutim, i među migrantima ima razlika. Svaki četvrti mladi Turčin ili Turkinja koji su rođeni u Nemačkoj završi abituru, što je znatno ispod proseka domaćeg stanovništva od 43 procenta. Turci predstavljaju drugu najveću migrantsku grupu i pokazuju najviše problema sa integracijom. Sasvim drugačiji su Azijci, kojima uspeva da za jednu trećinu češće završe abituru od domaće omladine.
Mlade Turkinje pokazuju mnogo više uspeha u školovanju, a to je generalno pojava da su žene bolje u integraciji, konstatovala je studija. Međutim, interesantno je i da deca stručnjaka koja su rođena u Nemačkoj ne uspevaju da dostignu obrazovni nivo roditelja i da je njihov broj proporcionalno prisutniji među onima koji prekidaju školovanje.
Naučnici predlažu kao rešenje izgradnju ranih predškolskih ustanova kao podršku deci iz migrantskih porodica, jer je učmao i zatvoren obrazovni sistem problem i za domaće stanovništvo, a kamoli za decu stranaca. Nemačka generalno trpi zbog pogrešne integracione politke koja je godinama vođena. Nedostaci u obrazovanju doseljenika, koji su došli u Nemačku da rade, danas se ne mogu nikako nadoknaditi, konstatuje studija.
 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here