Windows Recall skladišti snimke svega što radite na računaru. Dizajniran kao “fotografska memorija” za aktivnosti vašeg računara, omogućava vam da ponovo posetite stvari kao što su proizvodi, mejlovi, dokumenti ili ćaskanja prikazani na ekranu.
Ovo zvuči kao noćna mora za privatnost, a tako su mislili i istraživači bezbednosti. Uprkos garancijama od strane Microsofta, stručnjaci za sajberbezbednost i privatnost uvideli su niz grešaka.
Osnovni problem je bio u tome što kriminalci, ako pristupe računaru, ne bi samo dobili podatke iz njega, već i podatke o onome što ste radili.
Recall nije sakrivao osetljive informacije poput lozinki ili bankarskih podataka. Naravno, teoretski ste bili bezbedni sve dok niko ne može da pristupi vašem računaru, ali to je nedovoljno da slepo verujete u bezbednost ove funkcije.
Kao odgovor na kritiku javnosti, Microsoft je dodao neke bezbednosne funkcije koje su zapravo samo plod zdravog razuma.
Ove bezbednosne promene donose opciju da sami uključite Recall, umesto da je automatski uključen. Pored toga, Microsoft je rekao da će ova funkcija zahtevati Windows Hello, -skeniranje lica ili otiska prsta da bi radila.
Microsoft kaže da će objaviti na zvaničnom blogu kada ova funkcija bude dostupna u oktobru kroz Windows 11 Insider program, kao i da će oni koji budu hteli da je probaju morati da imaju CoPilot+PC sa kompatibilnim čipom.