Vladajuća koalicija u Nemačkoj je složna u tome da su integracioni kursevi neophodni i želi da ih kvalitativno unapredi. Pri tom se razmišlja u pravcu da kursevi budu organizovani u manjim grupama i da se povećaju honorari za nastavnike. Takođe je cilj da se osigura učešće građana iz EU u njima.
Na ove kurseve se sve više polaže jer u Nemačku dolazi stranaca kao nikad do sada, piše dnevnik "Tac". Zbog privredne krize mladi Španci i Italijani su u potrazi za poslom, izbeglice iz Sirije takođe ovde traže spas. Tada stupaju na scenu integracioni kursevi.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u 2012. godini je bilo 94.000 polaznika, a lane već 117. 000, što je porast od 25 procenata. Za ovu i iduću godinu se očekuje najmanje 140. 000 polaznika, procene su ministarstva.
Tu je, međutim, nastao problem: Odakle stvoriti novac za dodatne kurseve? Ministar Tomas de Mezijer računa da je za ovu godinu potrebno još najmanje 45,6 miliona evra – novac koji uopšte nije ukalkulisan u budžetska izdavanja.
Rasprava o tome se upravo vodi u Odboru Bundestaga za budžet. Nemačka opozicija vidi ovo kao blamažu ministra Mezijera, koji se očito preračunao i sada nije u mogućnosti da finansira predizborno obećanje da je "za uspešnu integraciju najvažniji jezik, jezik i samo jezik", kako je uvek isticao.
Iako su socijaldemokrati spremni da nađu zajedničko rešenje, jer njima integracioni kursevi leže na srcu, ostaje pitanje da li može da se ostvari obećanje o učešću građana EU u ovim kursevima. Zbog toga su frakcije partija Zelenih i Levih tražile da se budžet odmah poveća za 90 miliona evra, pa da se iz tih sredstava ujedno finansiraju i kursevi za azilante.