"Znam nešto o njemu i njegovoj muzici, doduše, to više znaju moje ćerke, ali nisam znao da nema nikakav, pa ni hrvatski pasoš. A na to ima pravo, samo neka podnese zahtev", izjavio je Mesić.
Mesić je poziv muzičaru uputio tokom razgovora sa novinarkom Hrvatskog radija u subotu, kada je otkrio spomen ploču partizanu i antifašisti Anti Bakotiću, i to je prva zvanična reakcija hrvatskih vlasti na "problem" povratka Štulića u Hrvatsku.
U slučaju da dobije hrvatsko državljanstvo, Štulić bi mogao u sudskom postupku, kao građanin Hrvatske, da dobije bar polovinu iznosa od milionskog duga koji prema njemu ima izdavačka kuća "Kroacija Rekords".
Džoni Štulić je rođen u Hrvatskoj, u mešovitom srpsko-hrvatskom braku. Već više od 20 godina živi u Holandiji sa suprugom, igra mali fudbal, piše knjige i prevodi starogrčke klasike. Poslednjih desetak godina nema nikakva dokumenta. Stari jugoslavenski pasoš mu je istekao, a kako se zemlja raspala, novi nije dobio ni od Holandije, ni od Hrvatske, ni od Srbije.
Prošlog meseca srpski ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ponudio je Štuliću pomoć oko dobijanja srpskog pasoša po najbržoj proceduri, ako i kad god bude zainteresovan. Na tu ponudu Štulić je odgovorio da će, ako mu bude potrebna baza za rad u sledećih 20 godina, uzeti pasoš u praktične svrhe da bi mogao da radi, ali nije precizirao koji bi to pasoš mogao da bude.