Mentalno zdravlje mladih je tema koja zaslužuje svakodnevnu
pažnju, a smanjenje stigme, edukacija i otvoren razgovor mogu značajno doprineti poboljšanju opšteg stanja.
Kako bi se mladi podstakli da potraže pomoć, već treću godinu zaredom se realizuje
kampanja Brave Together (Hrabri zajedno) u okviru koje Maybelline New York pruža podršku
UNICEF-u kroz veb platformu „Sve je OK“.
Ovaj vid psihološke podrške je dostupan svim mladim osobama između 15 i 30 godina koji osećaju potrebu da o problemima i emocijama koje ih muče popričaju sa stručnjacima potpuno besplatno i anonimno putem četa. Kroz samo nekoliko klikova, na vrlo jednostavan način, dolazi se do čet prozora, u okviru kog su svakog dana od 18 do 22 časa na
raspolaganju besplatni saveti stručnjaka.
Platforma „Brave Together“ ima za cilj da podstakne otvorene razgovore o mentalnom zdravlju i pruži podršku mladima u suočavanju sa izazovima savremenog života.
Dvadesetšestogodišnja japanska teniserka Naomi Osaka, poznata po svom snažnom zalaganju za ovu temu, postala je brend ambasador kampanje „Brave Together“. Njeno angažovanje donosi dodatnu vidljivost i podršku generaciji koja se bori sa pritiscima, služeći kao inspiracija onima koji se suočavaju sa raznim mentalnim preprekama, ne samo u sportu, već i šire.
Podaci govore da je više od polovine mladih između 18 i 25 godina doživelo najmanje jednu teškoću mentalnog zdravlja i da se za savet najčešće obraćaju prijateljima i osobama iz neposrednog okruženja.
Kada je reč o Srbiji, čak trećina njih ne zna na koji način može dobiti psihološku pomoć,
dok gotovo 40 odsto mladih navodi da bi stigma u vezi sa mentalnim zdravljem morala da se smanji kako bi se ohrabrili i osećali slobodnije da zatraže neophodnu pomoć i podršku.
Mentalno zdravlje mladih može biti ugroženo raznim faktorima, poput stresa, pritiska zbog obaveza, odnosa sa vršnjacima, porodičnih situacija ili problema sa identitetom.
U ovom kontekstu, važno je napomenuti da se problemi mentalnog zdravlja ne javljaju samo u obliku anksioznosti ili depresije, već se mogu manifestovati i kroz fizičke simptome, poput umora, problema sa spavanjem ili promene apetita.
– Podrška mladima predstavlja ne samo ulaganje u njihovu budućnost, već i način jačanja otpornosti naše zajednice. Zato je platforma “Sve je OK” mnogo više od online prostora za razgovor; ona je zajednička inicijativa koja odražava našu posvećenost stvaranju sigurnijeg okruženja za mlade koji traže proverene informacije i prvu podršku kako bi se suočili sa izazovima. Kroz ovu inicijativu šaljemo izuzetno važnu poruku: kada mladima obezbedimo kvalitetnu brigu o mentalnom zdravlju i blagostanju, oni postaju temelj zdravijeg i prosperitetnijeg društva u kojem svako od nas ima svoju ulogu – izjavila je Bojana Jevtović u ime UNICEF-a.