Tanjug/AP
Emanuel Makron i Đorđa Meloni

Trgovinska razmjena Italije i SAD vredna je nešto više od 126 milijardi evra, što Italiju čini jednom od ranjivijih evropskih ekonomija u trgovinskom ratu sa Amerikom.

Jedna od najmoćnijih žena Evrope nalazi se pred ozbiljnim izazovom – njen najbliži politički saveznik mogao bi da joj “zabije nož u leđa”: „Ako dođe do trenutka kad mora da bira…“

Premijerka Italije Đorđa Meloni stigla je u Vašington u veoma osetljivom trenutku za prekoatlantske odnose, a strani mediji njen susret sa „prijateljem“ Donaldom Trampom nazivaju ključnim testom evropsko-američkih odnosa, prenosi “Jutarnji”.

– Ne osećam pritisak u vezi sa naredna dva dana – našalila se Meloni pred italijanskim novinarima pre poletanja iz Rima, svesna da će svaki njen korak i izjava u Vašingtonu biti pomno praćeni, analizirani i ocenjeni. A zadatak nije nimalo lak – komentatori ga opisuju kao „hod po žici“ sa visokim ulozima, ne samo za Italiju, nego i za celu Evropu.

Tramp opisuje Meloni kao “divnu ženu”

Meloni se, nakon Trampovog povratka na političku scenu, smatra mogućom vezom između Evrope i SAD. Trenutak je posebno osetljiv jer iz Vašingtona od prošle jeseni stižu neprijateljske poruke starim saveznicima. Tramp je ponovo uveo carine na evropski izvoz, a uz to postoji duboki raskorak u pristupu ratu u Ukrajini, zbog čega su odnosi između evropskih lidera i američke administracije napeti i hladni.

Međutim, to do sada nije važilo za liderku “Braće Italije”, stranke konzervativnog, ali proevropskog profila. Ona je jedina evropska premijerka koja je bila pozvana i prisutna na Trampovoj inauguraciji u januaru. Tramp je Meloni opisao kao „divnu ženu“, a njegov saveznik Ilon Mask toliko ju je hvalio da je njegova majka morala da demantuje glasine o njihovoj vezi.

Očekivanja od Meloni bila su velika, ali ne i precizna. Iako je prošle godine ponela titulu najmoćnije evropske političarke, jedini lider koji je od Trampa dobio otvorenu podršku bio je britanski premijer Kir Starmer. Ostali su samo „zadovoljili“ – bez stvarne potvrde da ih Tramp vidi kao ravnopravne partnere.

Koliko dugo će Meloni moći da balansira?

Meloni je prva evropska liderka koja dolazi u Vašington nakon što je ponovo otvoren trgovinski sukob sa EU. Braniće, očekivano, italijanske interese, ali i interese Evropske unije, jer je italijanska privreda snažno povezana sa privredama susednih zemalja. Ukupna razmena sa SAD iznosi više od 126 milijardi evra, a Italija je treći najveći evropski izvoznik na američko tržište – odmah iza Nemačke i Francuske.

Situaciju dodatno komplikuje činjenica da italijanski izvoz u SAD zavisi od sektora koje je Tramp već targetirao: industrijske mašine, farmaceutski proizvodi, hemikalije, tekstil, kao i prehrambeni proizvodi poput sira, testenine i vina.

U intervjuu za “Fajnenšel tajms”, Meloni je nedavno izjavila da su priče o tome da mora da bira između Vašingtona i Brisela „detinjaste“. Smatra da Italija treba da gaji strateške odnose sa obe strane.

Slično se postavila i u vezi sa ratom u Ukrajini – podržala je defanzivne mere, ali je izbegla bilo šta što bi moglo da izazove ljutnju u Beloj kući. Kad je Pariz zatražio uključivanje „mehanizama protiv ekonomske prisile“ kao odgovor na Trampove carine, Rim je umesto toga pozvao na „važnost dijaloga“, a šef diplomatije Antonio Tajani podvukao je da je sprečavanje trgovinskog rata od ključne važnosti za Evropu.

Međutim, pitanje je – koliko dugo će Meloni moći da balansira, i šta tačno Tramp planira.

Makronovo upozorenje: “Tramp želi da podeli Evropu”

Uoči Melonijinog dolaska u Vašington, reagovao je francuski predsednik Emanuel Makron. Upozorio je da Tramp pokušava da „zavadi pa vlada“ i da pojedine države ne bi smele da se “upecaju” na bilateralne sporazume sa SAD.

Oprez nije bez osnova, jer italijanska ekonomija jeste među najizloženijima. Iako je Meloni trenutno u stabilnijoj političkoj poziciji od Makrona, njena vlast zavisi od koalicije, čiji partneri nemaju uvek isti pogled na međunarodna pitanja.

Iz italijanske vlade poručuju da je premijerka već razgovarala sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o poseti SAD.

Evropski lideri očekuju da bi Meloni mogla da pokuša da ubedi Trampa da je sveobuhvatan dogovor sa celom Evropom od ključne važnosti za transatlantsko partnerstvo. Jedan od predloga jeste model „nula za nulu“ carina, odnosno zona slobodne trgovine za industrijsku robu. Ilon Mask je javno podržao tu ideju, ali je američka administracija zasad odbacuje, jer smatra da ne donosi dovoljno benefita za američke proizvođače.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here