Američki Stejt department intenzivirao je istragu službene prepiske Hilari Klinton preko privatne elektronske pošte, dok je bila na funkciji državnog sekretara u periodu 2009-2013. godine, objavio je „Vašington post“.
List navodi da su poslednjih nedelja istražitelji iz Biroa za diplomatsku bezbednost (odeljenje Stejt departmenta) kontaktirali 130 bivših i sadašnjih službenika Stejt departmenta, koje su obavestili da su mejlovi koje su slali pre nekoliko godina retroaktivno dobili oznaku poverljivosti i da sada predstavljaju „potencijalno narušavanje bezbednosti“.
Istražitelji su počeli da kontaktiraju bivše zaposlene u Stejt departmentu pre oko 18 meseci, nakon čega su „prekinuli napore“, ali su ih ponovo intenzivirali prošlog meseca. List ističe da ovakva „bujica aktivnosti“ oko ovog slučaja predstavlja „novi front“ na kojem bi Trampova administracija mogla da se suoči sa optužbama za iskorišćavanje vlasti protiv svojih političkih protivnika. Međutim, napominje se da licima koja su sada u vidnom polju istražitelja ne preti krivično gonjenje, ali mnogi od njih strahuju da bi rezultati istrage mogli da im naruše reputaciju.
Stejt department je saopštio da se rukovodi standardnim protokolom u istrazi koja je počela još u vreme Obamine administracije. „Ovo nema nikakve veze sa tim ko se nalazi u Beloj kući“, rekao je za „Vašington post“ visoki vladin zvaničnik.
Hilari Klinton je u vreme dok je bila na mestu državnog sekretara, u periodu 2009—2013, vodila zvaničnu prepisku preko privatnog mejla. FBI je u periodu 2015—2016. godine sprovodio istragu u vezi s tim zbog mogućeg curenja poverljivih podataka. Nakon provere, FBI nije u postupcima Klintonove našao krivična dela. Vest o obustavi, nastavku i ponovnoj obustavi istrage protiv Klintonove imala je veliki uticaj na popularnost Klintonove uoči predsedničkih izbora 2016. godine, koje je bivša državna sekretarka izgubila od Donalda Trampa.