Učenici Matematičke gimnazije iz Beograda osvojili su četiri medalje iz informatike na 28. Balkanijadi održanoj u sklopu 13. jesenjeg turnira u Šumenu, u Bugarskoj. Jovan Bengin osvojio je zlatnu medalju, Mateja Vukelić srebrnu, a Aleksandar Višnjić i Filip Bojković bronzane. Na Balkanijadi je učestvovalo 37 takmičara iz 10 zemalja, a zbog epidemioloških okolnosti i mera bilo je dozvoljeno da učenici iz nekih zemalja i od kuće rešavaju zadatke. Takvi takmičari su morali da imaju uključenu kameru i da dozvole snimanje ekrana, kao garanciju da nema varanja. Reprezentacija Matematičke gimnazije je zadatke radila na Matematičkom fakultetu.
Povodom ovog velikog uspeha razgovarali smo sa mladim matematičarima, koji su ponos i budućnost Srbije. Jovan Bengin, učenik četvrtog razreda Matematičke gimnazije, okitio se najsjajnijim odličjem.
– Svi učesnici bili su dobro pripremljeni, tu su uvek tradicionalno jaki timovi iz Rumunije i Bugarske, oni uvek pošalju sjajne takmičare. Takmičili su se i učenici iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije – priča Jovan.
Čeka poziv sa Kembridža
Njemu problem nisu predstavljali matematički zadaci nego to što je takmičenje počelo rano.
– Takmičenje je počelo u osam i trajalo je punih pet sati. I tako dva dana – priča Jovan.
S obzirom na to da je četvrta godina, on ozbiljno razmišlja o fakultetu. Već je uradio intervju za Kembridž i sada čeka rezultate koji će biti u januaru.
Iako se nada odlasku na čuveni univerzitet, Jovan otkriva da ima i rezervne opcije, a to su Računarski fakultet i Elektrotehnički u srpskoj prestonici.
Filip Bojković je učenik drugog razreda gimnazije i osvojio je bronzu. To mu je prva medalja na seniorskom takmičenju.
– Uvek je malo jača trema kad imamo takmičenja, posebno što je bilo i snimanje, ali smo se navikli jer tako radimo već dve godine – kaže Filip.
On priznaje da pripreme za takmičenje ne svrstava u učenje.
– To se radi u slobodno vreme, nije neka obaveza i ne predstavlja nam teret – iskren je Bojković i dodaje da je srećan zbog činjenice da je učenik prestižne gimnazije u koju dolaze đaci iz cele Srbije, ali i iz regiona.
Aleksandar Višnjić, osvajač bronze, odrastao je u Kučevu, ali sada s porodicom živi u Beogradu.
– Još kao mali sam bio zainteresovan za matematiku. Išao sam na razna takmičenja. Što se tiče ove Balkanijade, mogu da kažem da su zadaci bili zanimljivi, a organizacija dobra. Imao sam malu tremu, ali kako je takmičenje odmicalo, tako se i trema smanjivala – ispričao je Aleksandar.
Stopama starijeg brata
Mateja Vukelić, koji se okitio srebrom, učenik je trećeg razreda i priznaje da je imao tremu tokom takmičenja.
– Volim matematiku i samo spremanje za takmičenje mi je bilo zanimljivo. Spremam se u slobodno vreme, radim i kod kuće, nije mi to teret – priča Mateja.
On kaže da je i njegov stariji brat išao u Matematičku gimnaziju, pa je njegovo opredeljenje nekako logičan izbor. Priznaje i da svima mnogo nedostaju takmičenja uživo.
– Nedostaje nam taj kontakt s drugim takmičarima, putovanje. Sad je sve zbog korone onlajn. Definitivno je zanimljivije kad imamo direktnu komunikaciju – zaključuje Mateja.
Vitrine pune priznanja
Matematička gimnazija ove godine obeležava 55 godina postojanja, a njeni učenici su za malo više od pola veka osvojili oko 900 medalja na međunarodnim takmičenjima. U gimnaziji postoji matematičko zabavište i nastava vikendom za niže razrede. Talentovani učenici mogu ovde da završe sedmi i osmi razred osnovne škole i da nastave gimnazijsko obrazovanje.
Nastanak škole
Matematička gimnazija osnovana je po ideji matematičara Milice i Vojina Dajovića, koji su osmislili program i postali prvi profesori. Osnivanje škole finansirao je Grad Beograd, na čijem je čelu tada bio Branko Pešić, jedan od omiljenih gradonačelnika u istoriji prestonice koji je upamćen po tome što je uvek nalazio način da obezbedi novac za projekte u koje je verovao.
Ponos cele zemlje
Vlada Srbije proglasila je 2007. godine Matematičku gimnaziju za školu od posebnog interesa, a odlukom Skupštine Srbije 2019. škola je dobila status institucije od posebnog nacionalnog značaja. Jedina je škola u Srbiji koja ima ova dva statusa. Gimnazija je jedan od simbola Srbije.
Najbolji takmičar
Teodor fon Burg je najbolji takmičar ne samo u istoriji škole, već čovek koji je 2011. poneo svetsku titulu najboljeg takmičara iz matematike svih vremena. To je zaslužio osvojivši četiri zlatne medalje na međunarodnim takmičenjima iz matematike, ali i jedno srebro i jednu bronzu kao dečak.
Obogatili i druge profesije
Mnogi bivši učenici Matematičke gimnazije kasnije su se bavili naukom, ali neki su otišli potpuno u druge vode. Među njima su vaterpolista Slobodan Soro, odbojkaš Rajko Jokanović, operska pevačica Marija Jelić, glumica Sanja Živanović i reditelj Milorad Milinković. I Jelena Mekvilijams je bila učenice ove prestižne gimnazije.