Verovatno vam je maslačak poznat kao tvrdoglavi korov koji se uporno širi kroz vaš travnjak i bašte, ali kada pročitate nešto o njegovim lekovitim svojstvima, shvatićete blagoslov koji donosi ovaj žuti cvet.
Naučno je dokazano da maslačak ima zdravstvene benefite po organizam svakog čoveka.
Donosimo vam spisak od čak osam zdravstvenih koristi maslačka:
1. Maslačak je visoko hranljiva namirnica
Od korena do cveta, maslačak je izuzetno hranljiva biljka, prepuna vitamina, minerala i vlakana.
Listovi maslačka mogu se jesti u salati ili kuvani, a sadrže vitamin A, C i K, ali i vitamin E. Minerali su sastavni deo listova maslačka, a najviše je zastupljeno gvožđe, kalcijum, kalijum i magnezijum.
Koren maslačka bogat je inulinom, koji je zadužen za zdraviju crevnu floru u našem organizmu.
Koren maslačka se često suši i koristi za pripremu čaja, a može se jesti i bez obrade.
2. Moćan je antioksidans
Antioksidanti su molekuli koji pomažu u neutralisanju i sprečavanju negativnih efekata slobodnih radikala u našem telu. Prisustvo previše slobodnih radikala doprinosi razvoju bolesti i ubrzava starenje. Stoga, unošenje antioksidanata u telo, čini nas zdravim i mladolikim.
Maslačak obiluje antioksidantima koji pružaju jaku zaštitu našim ćelijama. Najviše ovih antioksidanata nalazi se u cvetu, ali ih ima i u korenu i listu maslačka.
3. Pomaže u borbi sa upalama u telu
Upala je jedan od prirodnih odgovora vašeg tela na povredu ili bolest. Vremenom, prekomerno zapaljenje može dovesti do trajnog oštećenja tkiva i DNK vašeg tela. Neke studije su otkrile da maslačak zna čajno smanjene markere upale u ćelijama tretiranim jedinjenjima maslačka.
4. Maslačak može da pomogne u smanjenju šećera u krvi
Čikorna i hlorogena kiselina su dva bioaktivna jedinjenja maslačka. Nalaze se u svim delovima biljke i mogu pomoći u smanjenju šećera u krvi. Studije na životinjama su pokazale da ova jedinjenja mogu poboljšati lučenje insulina iz pankreasa, istovremeno poboljšavajući apsorpciju glukoze (šećera) u mišićnom tkivu.
5. Maslačak može da reguliše i holesterol
Neka bioaktivna jedinjenja u maslačku mogu smanjiti holesterol, što može smanjiti rizik od srčanih bolesti. Jedna studija na životinjama rezultirala je dramatično smanjenim nivoom holesterola i triglicerida kod miševa koji su tretirani ekstraktom maslačka.
6. Maslačak može da smanji i krvni pritisak
Tradicionalna i biljna medicina, koristi maslačak kao diuretik, a sve je zasnovano na uverenju da to može detoksikovati određene organe. U zapadnoj medicini, diuretički lekovi se koriste za oslobađanje tela od viška tečnosti, što može dovesti do smanjenog krvnog pritiska. Jedna studija na ljudima pokazala je da je maslačak efikasan diuretik. Međutim, ova studija rađena je u kratkom periodu i u njoj je učestvovalo samo 17 ljudi.
7. Pomoću maslačka možemo očititi jetru
Studije na životinjama otkrile su da maslačak ima zaštitni efekat na tkivo jetre u prisustvu toksičnih supstanci i stresa. Jedna studija otkrila je značajnu zaštitu tkiva jetre kod miševa izloženih toksičnim nivoima acetaminofena (Tilenol). Istraživači su ovo otkriće pripisali sadržaju maslačka u antioksidantima.
8. Neka istraživanja tvrde da maslačak pospešuje mršavljenje
Istraživači tvrde da maslačak i njegove komponente mogu pospešiti gubitak težine, ali istraživanja još nisu potvrđena. Smatra se da maslačak može da poboljša metabolizam i smanji apsorbciju masti, što dovodi do mršavljenja, ali ova istraživanja još nisu naučno dokazana.
Smatra se da maslačak doprinosi boljem stanju organizma, da može ojačati telo, ali i kosti, zbog kalcijuma i vitamina K, koji je prisutan u cvetu, listu i korenu ove biljke.
Шећер у крви може да снизи за 1%.. За остало је заиста добар.