Time su demonstracije protiv te barijere, koje se svakog petka održavaju u gradovima Biilin i Naalin, dobile novu dimenziju, povodom 20. godišnjice rušenja Berlinskog zida, prenose izraelski mediji izveštaj Rojtersa.
Međunarodni sud pravde je 2004. godine doneo neobavezujuću odluku da je barijera nelegalna i da je treba srušiti na mastima gde ulazi na okupiranu teritoriju. |
Mladići su probili deo osam metara visokog zida koji prolazi kroz Naalin i pokušali da prebace betonski blok na izraelsku stranu, a izraelski graničari su ih rasterivali suzavcem i smrdljivim sprejom s druge strane betonske barijere.
Palestinska omladina je uz pomoć izraelskih levičarskih aktivista postavila transparent na kome je pisalo: "Bez obzira koliko su visoki, zidovi padaju".
Demonstranti, koji se okupljaju jednom nedeljno, smatraju da barijera oduzima Palestincima zemlju jer na nekim mestima prolazi kroz njihova sela i zalazi duboko u Zapadnu obalu, na kojoj oni žele da osnuju svoju nezavisnu državu.
Izrael je počeo da gradi barijeru, koja se uglavnom sastoji od žičane ograde i rovova, a delom od betonskog zida, u jeku palestinskog ustanka, intifade, koji je počeo 2000. godine.
Izraelska strana tvrdi da je barijera, podignuta da spreči ulazak samoubica-bombaša, u mnogome uspela da ih spreči.
Palestinska strana, međutim, navodi da je reč o običnoj otimačini zemlje.
Izraelski lideri kažu da je ona privremena prepreka i da može da se ukloni kada mir sa Palestincima bude potpisan.