Tanjug
Koronu pojedinci iskoristili za mešetarenje

Afera “Korona ugovori” koja je potresla Republiku Srpsku sredinom septembra, kada je uhapšen direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković sa još tri osobe, ovih dana dobila je nove obrise. Istraga je proširena, a sudeći po novim detaljima najteže optužbe idu na račun upravo Zeljkovića. Podsetimo, pre tri meseca, uz Zeljkovića, uhapšeni su Slavko Bojić, direktor firme Procontrol, Dragan Dubravac, direktor kompanije Promeding, i Saša Marković, direktor turističke agencije Travel for fun. Svi oni su osumnjičeni za zloupotrebe prilikom nabavke medicinske opreme na početku pandemije virusa korona, od marta do maja 2020. Policija tvrdi da je Zeljković pomenutoj trojci omogućio nabavku medicinske opreme, iako konzorcijum koji su formirale njihove firme nije ispunjavao uslove. Osim toga, istražioci su došli do saznanja da je došlo do žestokog naduvavanja cena pa su, recimo, maske koje su nabavljene za 0,36 KM po komadu Institutu za javno zdravstvo fakturisane po neverovatnoj ceni od 6,90 KM. Svi osumnjičeni su proteklih meseci bili u pritvoru, a sudeći po novim informacijama iz istrage koje otkrivaju policijski izvori “Vesti”, neki su dodatno “propevali”.

Tako je osumnjičeni Marković istražiocima naveo da je Zeljkoviću dao 250.000 KM prilikom nabavke zaštitnih odela. Prema informacijama iz Tužilaštva, odela koja su nabavljena po maksimalno 11,50 KM po komadu, Institutu su isporučena za 50 KM, čime je oštećen budžet RS.

Marković je istražiocima rekao da je prilikom svake isporuke Zeljkoviću davao novac, najmanje 20 puta, u različitim iznosima, od 5.000 do 25.000 KM – ukupno oko 250.000 KM.

– Kada je u pitanju nabavka zaštitnih odela, dokazi potvrđuju da je Zeljković nije izvršio nadzor nad prijemom i utvrdio da su umesto medicinskih zaštitnih isporučena nemedicinska, bez deklaracije, sertifikata, te da nisu poreklom iz Kine – utvrđeno je tokom istrage.

U spornim nabavkama maski i zaštitnih odela osumnjičeni su, tvrde u Tužilaštvu, počinili zloupotrebe teške više od 790.000 KM.

Novi detalji iz istrage koji dodatno terete Zeljkovića su i da je Institut za javno zdravstvo raspisao poziv za nabavku šest stacionarnih termalnih kamera za merenje temperature na daljinu. One su plaćene nešto više od 40.000 KM po komadu, ali Institutu nisu isporučene te, nego nadzorne kamere za široku upotrebu sa dodatnim sistemom merenja temperature koje su koštale oko 23.000 KM. Kamere je nabavljala firma A.R.M.S. sistemi kojoj je na taj način omogućeno da stekne više od 50.000 na štetu budžeta Srpske.

Politička pozadina

Branislav Zeljković kadar je Ujedinjene Srpske i bio je jedna od ključnih ličnosti u javnosti na početku pandemije kada je gotovo svakodnevno istupao govoreći o merama suzbijanja bolesti, preporukama, PCR testiranju… Njegova stranka je deo vladajuće koalicije u Srpskoj, pa je zbog toga hapšenje Zeljkovića još jače odjeknulo. Iako postoje nezvanične informacije da su zbog ovog slučaja odnosi u koaliciji poremećeni, do sada nije bilo otvorenih nagoveštaja da će doći do političkih posledica cele priče.