Zločin nad vojnicima JNA u Tuzli, koji su pre 22 godine izvršili pripadnici tadašnjih muslimanskih paravojnih snaga, još čeka svoj sudski epilog, a porodice i dalje traže posmrtne ostatke najmilijih kako bi ih sahranile. Najmanje 54 vojnika i oficira nekadašnje JNA ubijeno je na Brčanskoj malti, a 44 su ranjena, kada su tadašnje tuzlanske vlasti prekršile dogovor o mirnom povlačenju vojnika iz ovog grada, podseća agencija Srna.
Zločin u Tuzli rasplamsao je spiralu sukoba u tadašnjoj BiH, a preživeli učesnici kolone i porodice ubijenih kažu da je do sada utvrđen identitet nekoliko desetina mladića, iako ih je bilo nekoliko puta više. Zahvaljujući Odboru za obeležavanje značajnih istorijskih događaja, koji je formirala vlada Srpske pre tri godine, majke i porodice imaju mogućnost da prisluže sveće i polože bele ruže na mestu gde su stradali njihovi najmiliji.
To čine organizovanim dolascima iz Bijeljine u nameri da posvedoče o zločinu i poruče da oni koji su zločin organizovali, naredili i izvršili moraju konačno da odgovaraju. U tuzlanskoj koloni bio je i vojnik Goran Jokić, koji je imao 19 godina. Njegove kosti majka Mara sahranila je 2007. godine. Devetnaestogodišnjak je bio i Ranko Lazić, a majka Živana je tek 2012. godine pronašla deliće spaljenih kostiju svog dečaka. Sahranjen je u zajedničkoj grobnici na groblju Pučile u Bijeljini.
Pri izlasku vojne kolone iz Tuzle teško je ranjen tadašnji rezervni kapetan JNA Slavko Novaković.
– Verujem, pre svega, u vladu Srpske da će istrajati u svojim namerama i da će ovo korumpirano Tužilaštvo BiH početi da procesuira sve one koji su vršili zločine u BiH – kaže Novaković.
Iz Odbora vlade Srpske naglašavaju da je važno da se majkama i porodicama ubijenih u Tuzli i na svim drugim mestima u BiH omogući da posete mesta stradanja i odaju počast žrtvama na miran način, a da pri tome ne mora biti angažovan ogroman broj policajaca koji obezbeđuju pomene u Sarajevu i Tuzli. Napad na kolonu JNA u Tuzli izvršile su muslimanske snage 15. maja 1992. godine prilikom mirnog povlačenja pripadnika JNA iz ovog grada.
Mučki, iz zasede, paravojne formacije "patriotske lige", "zelenih beretki" i teritorijalne odbrane BiH napale su kolonu JNA, mada su tadašnje vlasti opštine Tuzla garantovale njen bezbedan izlazak iz grada.
Datum spaljivanja vojnika u Tuzli danas slave kao Dan pobede.
Zločin u Tuzli izvršen je 12 dana nakon sličnog napada u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.
Sveće na zajedničkoj grobnici Milenko Vujanović je na Brčanskoj malti samo jednom godišnje, na dan stradanja vojnika i oficira, uz policijsku pratnju prisluži sveću ubijenom bratu Cvijetinu, najmlađem od petorice braće. Cvijetin je bio vojno lice. Kada je ubijen imao je 25 godina, a toliko sada imaju dvojica njegovih sinova, od kojih je jedan vojno lice. U zajedničku grobnicu u Bijeljini pohranjena je butna kost, 13 centimetara duga koščica, kojom su DNK metodom identifikovali Cvijetina. Porodicama srpskih žrtava najteže je što ne mogu da u miru i samoći, zapale sveću i da tuguju.
Kočenje istraga Simo Tuševljak, inspektor u Upravi za kriminalistiku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske naglašava da u BiH još uvek nije završen nijedan veliki sudski proces, niti je bilo ko osuđen za velika krivična dela ratnih zločina nad srpskim narodom. |