Mas je, u intervjuu za magazin "Ekonomist", kazao da ne želi da licitira sa datumom dobijanja statusa kandidata ili prijema u članstvo EU, jer će to u velikoj meri zavisiti od brzine kojom će Srbija prolaziti kroz neophodne reforme.
Nemačka je do sada, prema Masovim rečima, odobrila 850 miliona evra bilateralne pomoći Srbiji, čemu treba dodati i donacije kroz fondove EU u visini od dve milijarde evra u čijem finansiranju Nemačka doprinosi velikim delom. "U 2009. godini nemačka bilateralna podrška Srbiji dostigla je rekordni nivo. To dokazuje da i u teškim ekonomskim vremenima Nemačka ne samo da nastavlja da pomaže Srbiji nego svoju podršku i dalje razvija", zaključio je Mas. |
"Kada sam došao u Srbiju, zemlja je sporo napredovala. U međuvremenu su reforme ubrzane, udaljenost od EU se postepeno smanjuje i rekao bih da je Srbija svaki dan bliža EU", naveo je nemački ambasador i dodao bi ulazak Srbije u EU mogla da spreči samo ona sama.
On je izrazio uverenje da je politički kurs Srbije postao mnogo jasniji i da niko više ne sumnja da je prioritet Vlade Srbije članstvo u EU, s obzirom da su vlada, parlament i državna administracija učinili velike korake u poslednjih godinu i po dana.
Mas je, govoreći o ekonomskoj saradnji dve zemlje, kazao da je, ako se računa uvoz i izvoz, Nemačka prvi trgovinski partner Srbiji, ali da saradnja uvek može da se podigne na viši nivo.
"Morate pronaći one sektore u kojima imate komparativne prednosti u odnosu na druge. Mislim da poljoprivreda nudi puno mogućnosti. Srbija proizvodi velike količine hrane koja se izvozi i u Nemačku i mislim da bi trebalo uraditi više na tome da se ta roba brže plasira na strana tržišta", rekao je nemački ambasador.
On je istakao da je u tom smislu veoma važna izgradnja autoputeva i modernizacija železnice u Srbiji.
"Za investitore je jako važno da im je tržište primamljivo jer niko ko, na primer, želi da dođe u Srbiju nema cilj samo da proizvode plasira na ovdašnjem tržištu, već i da izvozi. Mislim da je to dobitna kombinacija", rekao je Mas.