I ove kao i prethodnih nekoliko godina pristalice muftije Muamera Zukorlića organizovale u Novom Pazaru "pohod na Hadžet" – mesto gde su, kako tvrde u Islamskoj zajednici u Srbiji i Bošnjačkom nacionalnom veću, poratne komunističke vlasti 1945. godine streljale oko 2.000 "nedužnih" Bošnjaka.
Za razliku od ranijih godina skupu, koji su predvodili dr Mevlud Dudić, predsednik Mešihata Islamske zajednice u Srbiji i muftija-sandžački Muamer Zukorlić, prisustvovali su i čelnici Stranke demokratske akcije Sandžaka čiji je lider Sulejman Ugljanin.
Na skupu je bilo nešto više od hiljadu Novopazaraca, mahom aktivista Islamske zajednice u Srbiji.
Još prilikom okupljanja na centralniom gradskom trgu "Isa-bega Isakovića", pažnju je privukao "defile" nekoliko desetina mladića-Bošnjaka u zelenim uniformama sa fesovima na glavama i sa simbolima bošnjačke manjine u Srbiji. Gradom se odmah pronela informacija da se na trgu okuplja "muftijina vojska" i "vojska Sandžaka", neki su sve radoznalo posmatrali, a neki su se žurno udaljili iz centra Novog Pazara. Osim delu Bošnjaka, nelagodno je bilo i svakom Srbinu i pripadniku neke druge nacije i vere koji se u tom trenutku našao u centru grada.
Na Hadžetu, gde su uniformisani mladići stigli sa zastavama Islamske zajednice i Bošnjaka Sandžaka, koje je dozvoljeno nositi u Srbiji, novinarima je nezvanično objašnjeno da se ne radi ni o kakvoj paravojnoj, niti oružanoj formaciji, već da su u pitanju mladi aktivisti Islamske zajednice koji su navodno "samo za ovu priliku i za ovaj dan" iznajmili jednoobrazne zelene uniforme – simbol islama i muslimana i crvene fesove – deo tradicionalne muslimanske nošnje. Malo ko, međutim, veruje u ovo objašnjenje, pre se, po mišljenju znatnog broja Novopazaraca, Srba posebno, radi o provokaciji i iskušavanju strpljenja nadležnih u Vladi Srbije.
Okupljenima su se na Hadžetu obratili Dudić i Zukorlić koji su istakli da Bošnjaci nikada ne smeju zaboraviti svoje šehide (poginule za veru) i da su "junaci Hadžeta u bošnjačkoj krvi". Oni su istakli da su na Hadžetu streljani dobri domaćini iz dobrih kuća samo zato što su bili Bošnjaci i muslimani.
– Nikad nas niko neće ućutkati da ne govorimo o genocidima koji su se desili Bošnjacima, o svemu onom što se dešavalo u Novom Pazaru i Sandžaku 1924, 1944. i devedesetih godina dvadesetog veka i 1995. godine u Srebrenici – rekao je Dudić.
Zukorlić je konstatovao da se "Bošnjacima genocidni udari ponavljaju zbog njihove lične i kolektivne naivnosti da se to više neće dogoditi". On je pozvao državu da otvori sve tajne arhive i omogući im da dođu do imena i prezimena svih streljanih na Hadžetu.
MAHMUTOVIĆ: To je zloupotreba dece
Podtekst
TREĆEG RAJHA Počast Aćifu pre rehabilitacije Na Hadžetu je 1945. streljan i Aćif (Bljuta) Hadžiahmetović, ratni gradonačelnik Novog Pazara koji je bio otvoreni saradnik Trećeg Rajha, a po zvaničnoj istoriji njegova albanska milicija počinila je strašne zločine nad Srbima, Jevrejima i Bošnjacima koji nisu pristajali da se asimiluju u Albance. |