Lična arhiva
INSPIRISANA KAFKOM: Marija stvara "Metamorfozu"

Umetnost i umetnici oplemenjuju život, daju mu smisao i svi naši stvaraoci van granica otadžbine su njeni najbolji ambasador.

Među njima je i vajarka Marija Marković koja zaslužuje svaku pažnju i duboki naklon svih Srba u Italiji, jer je učinila da i naš narod dobija “poene” na osnovu njenog rada, truda, angažovanosti, imena i rodoljublja.

CVEĆE RASTE IZ SRCA: Marija Marković i Stefano Fačini

Tek što je u decembru završena izložba na kojoj je učestvovala sa italijanskom vajarkom Beti Gobo, Marija je spakovala svoj alat i talenat u kofer i otišla u Harbin na severoistoku Kine da bi učestvovala na 41. Međunarodnom festivalu skulptura od leda i snega. To je najveća manifestacija tog tipa na svetu i, pored zgrada od leda, obuhvata razne atrakcije, svetlosne igre i vatromete. Manifestacija će trajati do marta ili sve dok to vreme dozvoljava. U međuvremenu, hiljade posetilaca su počele da pristižu ne samo da fotografišu ono što nosi nadimak Grad leda, odnosno njegovu glavnu atrakciju, već i da se zabavljaju na dugim toboganima, između selfija i šetnji.

Marija, Luka i Stefano uz “Vetrovito drvo”

Naša umetnica je na minus 29 stepeni pravila skulpture od leda po treći put u Kini, gde se već oseća kao kod kuće. Marija i ledu daje dušu, baš kao što to radi sa drvetom, kamenom i drugim materijalima.

– Treći put u Kini, a utisak je uvek jedinstven! Svako putovanje u tu zemlju je drugačije, ali ovog puta bilo je zaista posebno. Imala sam čast da učestvujem na najpoznatijem svetskom simpozijumu skulptura u ledu. Jedinstven doživljaj, ponovo sam srela prijatelje koje sam upoznala pre tri godine i koje smatram svojom porodicom, ali sam takođe upoznala i nova lica koja su ovo iskustvo obogatila osmesima, entuzijazmom i velikim talentom.

Skulptura “Žena hobotnica” u Suejhui

Marija sa ushićenjem govori o nezaboravnim momentima i kolegama sa kojima je delila ovu ledenu avanturu. Sagovornica “Vesti” bila je članica tima Jadran koji su uz nju činili Luka Radojević iz Crne Gore i Stefano Fačini iz Italije.

– Boravili smo u Kini 24 dana i doživeli neverovatne trenutke radeći rame uz rame sa umetnicima iz celog sveta: Mongolije, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Kazahstana, Malezije, Kine, Tajlanda, Irana… Susret kultura, kreativnosti i strasti učinio je sve još posebnijim, uprkos ekstremnim temperaturama od -16C do -29C. Duh saradnje i želja za stvaranjem rezultirali su izvanrednim delima i vezama koje prevazilaze sve granice. Radili smo sa velikom posvećenošću i harmonijom, stvarajući četiri skulpture od leda u četiri grada. Tako je “Ljubav” nastala u Čangčungu, “Žena hobotnica” u Suejhui, “Metamorfoza” u Harbinu i “Vetrovito drvo” u Đamusiju. Za mene je najvažnije delo “Ljubav” jer prikazuje srce iz kog raste cveće, što je poruka ljubavi. “Metamorfoza” prikazuje ženu koja se pretvara u insekta, a bila sam inspirisana Kafkom – navodi Marija.

Marija i Luka sa prijateljem Kinezom koji uskoro dolazi u Srbiju

Priznaje da je raditi sa ledom izazov i čudo u isto vreme.

– To je elegantan, providan, ali i veoma krhak materijal: dovoljan je samo jedan pogrešan potez i sve može da pukne kao staklo. Već 10 godina radim sa ledom, a ipak me svaki put iznova iznenadi i podseti zašto ga volim. Ledene pejzaže bajkolikih kineskih gradova zagrejali smo osmesima i kreativnošću. Reč je o pravoj čaroliji. Ovde, inače, vlada atmosfera mira i saradnje, gde granice ne postoje, već samo zajednička strast. Hvala svim kolegama, starim i novim, na ovom neverovatnom iskustvu i na tome što smo zajedno podelili nezaboravne trenutke. Skulptura nije samo umetnost, već univerzalni jezik koji povezuje i inspiriše – napominje za naš list Marija Marković koja se prošle godine za katolički Uskrs okušala i u klesanju čokolade i od tog slatkiša napravila Koloseum.

Kocke leda iz reke Songhua koriste se za izradu skulptura

Nadrealni prizori

Harbin se nalazi u provinciji Hejlongđang, oko 1.200 kilometara severoistočno od Pekinga, a sa temperaturama koje zimi padaju na -30C jedan je od najhladnijih gradova u Kini. Događaj je prvi put održan 1963, a posle pauze tokom Kulturne revolucije ponovo je uspostavljen 1985. godine, sa sve složenijim i spektakularnijim događajima. U početku su ga najčešće posećivali Kinezi, ali se vremenom oglasio i u inostranstvu, a ovogodišnje izdanje je najveće do sada: računa se da ga je samo prvog dana posetilo više od 800.000 ljudi.

Samo prvog dana festival posetilo više od 800.000 ljudi

Srednje i džinovske skulpture u potpunosti su isklesane od leda i snega. Ledene skulpture imaju i LED svetla, koja stvaraju nadrealni efekat. Zvaničan podatak je da se festivalsko područje prostire na više od 800.000 kvadratnih metara, pa je logično da ga nazivaju Ledeni grad. Više od 250.000 kubnih metara leda iz obližnje zaleđene reke Songhua koristi se za izradu skulptura.

ATRAKCIJA: Ledene skulpture imaju i LED svetla

Tu se nalaze zamkovi od leda, veliki panoramski točak i brojne statue koje podsećaju na maskote Zimskih azijskih igara 2025. kojima je Harbin domaćin, ili čak na čuvenu vojsku od terakote – oko 6.000 skulptura vojnika, akrobata i dvorjana koji čuvaju grobnicu bivšeg cara Kine blizu Sijana. Neki od njih su nastali tokom takmičenja u kojem se sa čekićem, dletom i električnim testerama takmičilo 30 timova iz 12 zemalja.

Savršena organizacija

– Ogromnu zahvalnost dugujemo organizatoru i mom velikom prijatelju Zang Đinu, koji je uspeo da nas, umetnike iz gotovo svih krajeva sveta, ugosti. Učinio je da se osećamo kao kod kuće. Njegova briga o detaljima, savršeno organizovani događaji i toplo gostoprimstvo učinili su ovo iskustvo nezaboravnim – ističe Marija.

Lunarna nova godina

Festival u Harbinu je takođe i deo proslave Kineske ili Lunarne nove godine, praznika koji svake godine uključuje stotine miliona ljudi kako u Kini, tako i u drugim istočnoazijskim zemljama i u kineskim zajednicama mnogih gradova širom sveta. Doček Kineske nove godine poznat je i kao prolećni praznik jer se održava u periodu koji konvencionalno označava prelazak iz zime u proleće, a ove godine će trajati od 29. januara do 3. februara. Prema kineskom lunarnim kalendaru 2025. je godina Zelene drvene zmije.

Ogromne figure nastaju i od snega