Bundestag je nedavno, kako smo već izvestili, posle višegodišnjih pregovora političkih partija, doneo istorijski zakon kojim se uvodi opšta minimalna cena rada u Nemačkoj koja iznosi 8,5 evra za sat. Naravno, odmah su otpočele prve analize šta ove izmene donose, ali i koliko će koštati državu, a kroz to i sve Nemce.
Već samo ime zakona nije tačno, kažu mnogi, jer se cena rada naziva opštom, a mnogi radnici neće profitirati od nje, jer su njihove branše izuzete. Predviđeni su, naime, mnogi izuzeci od pravila. Šegrti, praktikanti i oni koji su na stručnoj obuci mlađi od 18 godina neće imati pravo na minimalnu cenu rada. Oni koji su duže vremena bili nezaposleni, pa pronađu posao, prvih šest meseci neće biti obuhvaćeni novim zakonom, a sezonski radnici, posebno oni koji rade za vreme žetve, neće imati pravo na njega do 2017. godine.
Korist će pre svega imati osobe koje od svog rada jedva preživljavaju. Institut za ekonomiju je izračunao da će se većim zaradama od 1. januara 2015. godine radovati oko 4,5 miliona radnika. Tu spadaju pre svega zaposleni u uslužnim delatnostima: konobari, frizeri, radnici u telefonskim centrima i slično. Zato je njihov sindikat izmene pozdravio od sveg srca. S druge strane, nova pravila biće uvedena samo u oblastima privrede, gde do sada nije bilo nikakve regulative. Drugim rečima, ako neko radi u branši koja ima kolektivni ugovor u kome je najniža cena rada manja od 8,50 evra, neće imati ništa od izmena.
Poslodavci su naravno nezadovoljni, jer se još od 2013. godine bore protiv ovog zakona, smatrajući da će biti fatalan po mnoge struke. Diter Hund, nekadašnji predsednik sindikata, plaši se da će biti izgubljeno oko 1,2 miliona radnih mesta, jer će doći do znatnog otpuštanja radnika. S druge strane, četiri instituta koji se bave ovim pitanjem prognoziraju da neće doći do ovakvog razvoja.
Ostaje da se vidi kako će reagovati potrošači, jer nova cena radi znači da će šišanje, vožnja taksijem ili sveže ubrano voće sigurno poskupeti. Rajner Hofman, šef sindikata DGB
, upozorio je da su mnoge reakcije histerične.
"Kad raste vrednost rada, porašće i cene, ne svuda, ali biće toga. Špargle će poskupeti 20 centi, ali sumnjam da će neko zbog toga odustati da ih kupi. Radi se o centima!"
Slično je situaciju video i Bundestag, gde je zakon usvojen sa 535 glasova "za" i pet "protiv", uz 61 "uzdržan".
Kritike sindikata |