Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je danas Moskvu da “jasno odgovori” u pregovorima o prekidu vatre u Ukrajini, navodeći da “Rusija ne odaje utisak da iskreno želi mir”.
Makron je, u obraćanju posle video-konferencije čija je tema bio mir u Ukrajini, rekao da želi “jasan pritisak” na Rusiju koja, po njegovoj oceni, “ne odaje utisak da iskreno želi mir”, prenela je televizija BFM, pozivajući se na izvore u Jelisejskoj palati.
– Rusija ne odaje utisak da iskreno želi mir. Ne odgovara na predloge Sjedinjenih Država i Ukrajine. Intenzivira borbe. Predsednik (Rusije Vladimir) Putin želi da dobije sve, a zatim da pregovara – rekao je Makron.
On je istakao da, ukoliko želi mir u Ukrajini, “Rusija mora jasno da odgovori”.
– Naša strategija mira putem sile je sada u igri. Ako želimo mir, Rusija mora jasno da odgovori i pritisak mora biti jasan, u sprezi sa Sjedinjenim Državama, kako bi se postigao prekid vatre – istakao je Makron.
On je zahvalio ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom “što je imao hrabrosti da preduzme mirovnu inicijativu sa (američkim) predsednikom (Donaldom) Trampom” i što je “predložio jednomesečni prekid vatre”.
– Za trajni mir, moramo pomoći Ukrajini da se odupre, da sutra ima jaku vojsku koja brani svoju zemlju, i moramo biti spremni da garantujemo taj mir – zaključio je francuski predsednik.
Jelisejska palata je saopštila da je virtuelni samit ukrajinskih saveznika održan jutros, na inicijativu britanskog premijera Kira Starmera, a da su njime “kopredsedavali Velika Britanija i Francuska”.
Starmer je danas najavio da će u četvrtak, 20. marta, u Velikoj Britaniji biti održan novi sastanak vojnih lidera zemalja saveznika Kijeva.
Е ТО ЋЕШ ТИ ДА УРАДИШ
ЗАПРЕТИШ
ПУТИН ДРХТИ ЗБОГ ТЕБЕ
🇷🇺☦️🇷🇺
Jos nemozes da shvatis, vi EU ste isto toliko vazni i koliko i upotrebljeni condom.
Macrona vise nitko ne slusa, a on ipak naredjuje Rusiji sto treba da radi.
On podsjeca na onu basnu po kojoj je zaba vidjela da kuju konja,
pa podigla nogu da i nju potkuju.