"Parlament Republike Makedonije podržava rezoluciju Evropskog parlamenta za Srebrenicu i na odgovarajući način odbeležiće 11. jul kao Dan sećanja na genocid u Srebrenici, čime će odati poštovanje žrtvama masakra", navodi se u Deklaraciji koju je podnelo devet poslanika iz svih parlamentarnih stranaka, među kojima je i predsednik Sobranja Trajko Veljanoski.
Deklaracija je usvojena na osnovu, kako je navedeno, čvrstog opredeljenja Makedonije za izgradnju odnosa između država na osnovu dobosusedstva i miroljubive saradnje i njene obaveze za saradnju sa Međunarodnog krivićnog suda za bivšu Jugoslaviju kao i one koja proizlaze iz Sporazuma za stabilizaciju i asocijaciju sa EU.
U obrazloženju se navodi da u korist donošenja Deklaracije idu činjenice iz dešavanja u Srebrenici u julu 1995.godine, na koje se zatim u tekstu podrobno podseća, uključujući ulogu Ratka Mladića i Radovana Karadžića, i pogubljenje više od 8.000 muslimana.
U prilog donošenju Deklaracije ide i to što je, kako se navodi, ova "tragedija označena kao akt genocida od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju koja se dogodila u zaštićenoj zoni UN koja je bila smatrana za bezbedno mesto".
"I pored ogromnih napora do danas nije napravljena kompletna rekonstrukcija događaja oko Srebrenice", navodi se u Deklaraciji makedonskog parlamenta i ističe "da ne može biti istinskog mira bez pravde".
"Potpuna i apsolutna saradnja sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju ostaje osnovni preduslov za produžetak procesa integracije zemalja Zapadnog balkana u EU"… "pogotovu zbog toga što je najistaknutija optužena osoba, Ratko Mladić i nakon 14 godina od tragičnih događaja još na slobodi", ističe se na kraju deklaracije u kojoj se pozdravlja predaja Radovana Karadžića Haškom sudu.