Jedni od najekstremnijih i najmisterioznijih objekata u svemiru su tzv magnetari. Iznenađujuće su malene zvezde, neverovatno su guste i, kao što im ime govori, i imaju jako magnetno polje.
Sijaj ti ludi Manetaru
U poslednjoj fazi života zvezde, ona eksplodira u supernovu. Kako se urušava u sebi, nadmašuje sve svoje susede pre nego što polako bledi. Ako je živa zvezda dovoljno velika, prelazi preko neutronske zvezde: zvezda je toliko gusta da, premda često može biti prečnika malog grada, kašičica njene materije teži najmanje milijardu tona. U međuvremenu, vrte se brzo – stvarno brzo, čak stotine puta u sekundi brzo. Sva ova gustina jednaka je zaista moćnom magnetnom polju čak tri miliona puta moćnijem od Zemljinog. Ali šta je sa Magnetarima? Naučnici nisu sigurni u dokaze, ali je sigurno da su one zvezde sa jakim magnetnim poljem.
Naučnici su u potrazi za Magnetarima još od 1979. godine, kada je šok gama zraka prolazio kroz Sunčev sistem, što je rezultiralo poremećajima svemirske opreme i atmosferskim nepravilnostima. U decenijama od kada je manje od 25 neutronskih zvezda od oko 2.000 širom galaksije nazvano magnetarima, šačica drugih kandidata čeka potvrdu.
U 2004. godini, efekti eksplozije, ili “potresa” bili su dovoljno snažni da utiču na Zemlju. Oštetili su i onesposobili satelite, pa čak i delimično ionizirao gornju atmosferu planete.
Bliži se bliže, draga moja
Da biste shatili zašto su magnetari stekli status najmoćnijeg magneta koji je do sada otkriven u svemiru, treba da znate da je njihovo magnetno polje toliko moćno da čak i ako dolazi u sklopu 600 milja u jednom može da uništi vaš nervni sistem i promeni vašu molekularnu strukturu. Još malo bliže i gravitaciona sila bi vas bukvalno rastrgla – počevši od atomskog nivoa. Dobra vest je da je najbliža udaljena hiljadama svetlosnih godina.
Za sada će naučnici tek morati da proučavaju ove magnetne svemirske neobičnosti izdaleka.