Naučno-obrazovno kulturni centar “Vuk Karadžić” iz Tršića je u rodnom selu reformatora srpskog jezika bio domaćin treće po redu Regionalne kolonije pustovanja u kojoj su učestvovale žene iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Osim što su od 16. do 19. novembra naučile, ili usavršile tehniku pustovanja, one su svoj rad predstavile predstavnicima nekoliko ambasada koji su ih posetili tokom Diplomatskog dana kolonije. Ovo je 25. kolonija koju organizuju Etno-mreža, kazala je njena predsednica Violeta Jovanović, a u Tršiću treća, prethodne su bile 2021. i 2022. godine. Ovogodišnja se održava uz podršku EU, ima regionalni karakter i deo je projekta “Zajedno za kulturni turizam” koji ima cilj da ekonomski osnaži žene i rukotvorine promoviše kao turističke proizvode i poslovne poklone.
Osnaživanje žena
– Projekat sprovodi NALED u saradnji sa Etno-mrežom i udruženjem Bosanske rukotvorine, a u realizaciji kolonije pomažu Turistička organizacija Loznice i lokalno Udruženje poslovnih žena Kreativna vizija. U projektu je okupljeno više od 200 žena i mladih, a kofinansira ga EU. Kolonija je posvećena tehnici pustovanja, a okupila je vrsne, kako sebe zovu, “pusterke”, iz Velikog Gradišta, Inđije, Šida, Sremske Mitrovice, Sarajeva i Loznice – kazala je ona.
U Tršiću je bila i ministarka bez portfelja Tatjana Macura, zadužena za oblast rodne ravnopravnosti i ekonomsko osnaživanje žena, koja je istakla da je u kontekstu ekonomskog osnaživanja žena veoma važna pažnja i podrška koju ženama koje čuvaju tradicionalne zanate i etno-nasleđe pružaju Vlada Srbije, njen kabinet, ali i velike organizacije kao NALED i Etno-mreža.
Obale Drine
– Ove žene ovde su sjajne promoterke našeg kulturnog nasleđa, nečega što bi da nema njih, možda bilo i zaboravljeno – kazala je ona, dok je Edvard Ferguson, ambasador Velike Britanije, rekao da mu je drago što posećuju Loznicu “na obali moćne Drine”.
– Loznica je igrala važnu ulogu u istoriji Srbije, a ovo je rodno mesto Vuka Karadžića, jednog od najvećih Srba. Ova kolonija je pokazala da se rukotvorke prilagođavaju i savremenim trendovima u svetu. Siguran sam da ova prekogranična saradnja potvrđuje da u Srbiji i BiH ima mnogo više onoga što ljude spaja, nego što ih razdvaja – poručio je ambasador. Pustovanje vune se sprovodi kako bi se sačuvala tradicija i izvorni motivi, a Tršić je odlično mesto sa svim uslovima za tako nešto.
Poseta Tamare Vučić
Koloniju pustovanja posetila je i Tamara Vučić, prva dama Srbije, koja je kazala da su “jezik i kulturna baština suština jednog naroda i naša je odgovornost da damo doprinos u očuvanju tog kulturnog nasleđa”.
– Ako to ne uspemo onda se gubi nit, kontinuitet u čuvanju svega onoga što jesmo, zato su važni ovakvi susreti, ovakve kolonije, a ove žene su čuvarke našeg kulturnog nasleđa – izjavila je ona i istakla da je ponosna što je rođena u kraju odakle je i reformator srpskog jezika Vuk Stefanović Karadžić koji je, takođe, doprineo očuvanju naše tradicije.
Diplomatski kor
Kako se radi pustovanje i izložbu radova mogle su videti delegacije ambasada Švedske, Norveške, Finske, Rumunije Japana, Konga, Pakistana, Kanade, Albanije i delegacije EU, MMF i Kineskog kulturnog centra, pored samog britanskog ambasadora Fergusona, koji se i obratio javnosti. Neke diplomate su i same probale da pustuju.
Sticanje iskustva
Među 13 učesnica kolonije je i Latifa Operta iz Vareša kod Sarajeva.
– Ovde sam da bih stečena iskustva i znanja prenela kod nas gde je pustovanje manje zastupljeno. U poslednje vreme pojavilo se interesovanje za tradicionalne radove i očekujem da ćemo imati koristi od učešća na koloniji. Ovde smo stekli nova prijateljstva, važno je da se saradnja širi, a žene rade na tome. Prvi put sam u Tršiću, prezadovoljna sam, i planiram ovim da se bavim – kazala je ona.
Begova šara
U Tršiću je i Olgica Savić iz Sremske Mitrovice.
– Na podmetačima i lopticama radimo begovu šaru koja je zastupljena u Srbiji i BiH. Koristimo vlačanu vunu u boji, kao i predenu, toplu vodu, sapun i iglice. Inače, za pustovanje je potrebno mnogo strpljenja, truda, ljubavi i kreativnosti – objašnjava ona.
Valjanje vune
Kako je rečeno, drevnom tehnikom pustovanja – ručnog valjanja vune, vredne žene prave pustovane podmetače, zepe, lopte, dečju odeću sa tradicionalnim motivima, nakit, torbe, šalove, kape, podmetače za stolice, ukrasne predmete… Na trećoj Regionalnoj koloniji pustovanja radili su se tradicionalni motivi, prisutni sa obe strane granice. Žene su razmenjivale iskustva, učile nove tehnike, što je jedan od ciljeva koji se odnose na promociju turizma i stvaranja specifičnog turističkog proizvoda i poslovnog poklona u obe države, a “pustarkama” omogućava i da otvore preduzetničke radnje i ekonomski se osnaže.
Bogata istorija
Projekat kolonije pustovanja kofinansira EU, pa je šef drugog sektora operacije Delegacije EU Rihard Maša poručio da Evropa prepoznaje značaj kulture u unapređenju turizma u Evropi. On je dodao da Evropa ima mnogo toga da ponudi u oblasti kulturnog turizma u više oblasti.
– Naše zajedničko kulturno nasleđe svedoči bogatoj istoriji i raznolikosti Zapadnog Balkana. Inicijative podržane od strane EU doprinele su očuvanju i promociji mesta kulturnog nasleđa i tradicija u Srbiji i BiH – ocenio je Maša. Najavio je i nastavak sprovođenja projekata prekogranične saradnje podržane od strane EU. Zamenik gradonačelnika Loznice Petar Gavrilović istakao je da je Treća kolonija pustovanja rezultat uloženih napora i dobre prakse da se očuva etno-tradicija i da se ožive davno zaboravljeni zanati.
– Grad Loznica prepoznaje te napore i pruža svesrdnu podršku udruženjima koja se bave takvim aktivnostima na području Loznice, a osim toga, aktivno promoviše i žensko preduzetništvo, kao i rodnu ravnopravnost na području Loznice – rekao je Gavrilović.